Eğitimi gerçekleştiren Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ali Turan, analiz yaptırmanın çiftçilerin ekonomisine olumlu katkı sağlayacağını vurgulayarak, "Mutlaka analiz yaptırın" çağrısında bulundu.

Nilüfer Belediyesi'nin tarımsal üretimi artırmayı ve çiftçi girdi maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen çalışmalarından biri olan çiftçi eğitimleri, tarımın temel unsurları olan toprak, bitki ve su analizleri üzerine odaklanıyor.

Eğitimde çiftçilere, gübreleme süreçlerinde doğru analizlerin maliyetleri düşüreceği ve kaliteli üretimi destekleyeceği konularında bilgi verildi.

Prof. Dr. Murat Ali Turan, çiftçilere Nilüfer Belediyesi'nin "Tarımsal Analiz Laboratuvarı" hakkında detaylı bilgiler verirken, analiz için toprak, bitki ve su örneklerinin nasıl alınması gerektiğini açıkladı.

Toprak analizlerine dayalı gübreleme programlarının uygulanmasının kaliteli ve verimli ürün elde etmeye yardımcı olduğunu belirten Turan, dengeli beslenen bitkilerin hastalıklara karşı daha dayanıklı olduğunu vurguladı.

Bursa'da Sosyal Medyada Yayılan Köpek Eti Satışı İddiası Asılsız Bursa'da Sosyal Medyada Yayılan Köpek Eti Satışı İddiası Asılsız

Toprak, bitki ve su analizlerinin yılda bir kez yapılmasının önemine değinen Turan, bu verilerin çiftçinin gübreleme süreçlerini optimize etmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Sulama sularının kalite özelliklerinin bilinmesinin toprak verimliliği ve devamlılığı açısından önemli olduğunu belirten Turan, Nilüfer Belediyesi'nin "Tarımsal Analiz Laboratuvarı"nın çiftçilere sunduğu hizmetin büyük bir öneme sahip olduğunu dile getirdi ve çiftçileri analiz yaptırmaya davet etti.

ANALIZ EGITIMI (1)