Jens Stoltenberg, Amerikan Başkanı Joe Biden, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile yaptığı görüşmeden sonra Beyaz Saray'ın bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

nato-3

Joe Biden ile Ukrayna'da devam eden savaşı ay sonunda Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi'ni ele aldıklarını aktaran Jens Stoltenberg, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun daha az etkili olmasını istedi ve Ukrayna'yı işgal etti. Doğu kanadında daha çok NATO'nun güçlenmesine yol açtı."

Jens Stoltenberg, NATO'nun daha genişlemesi kapsamında son olarak İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurusunda bulunduğunu anımsatarak, Türkiye'nin bu konudaki duruşunu değerlendirdi.

Stockholm, Helsinki ve Ankara'dan yetkilileri bir araya getireceğiz

Türkiye'nin "önemli bir NATO müttefiki" olduğunu vurgulayan Jens Stoltenberg, şunları söyledi:

İstihbarat başkanları Moskova'da buluştu İstihbarat başkanları Moskova'da buluştu

"Bir NATO müttefiki olan Türkiye, bazı endişelerini dile getirdiğinde biz her zaman NATO içinde bunu oturup konuşup, bir ortak yol bulmalıyız. Şu anda da tam olarak bunu yapıyoruz.

Ankara ile Türkiye yönetimi ile yakın temas halindeyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşuyoruz. Aynı zamanda İsveç ve Finlandiya ile de konuşuyoruz. Yakın zamanda Stockholm, Helsinki ve Ankara'dan üst düzey yetkilileri bir araya getireceğiz."

Jens Stoltenberg, Türkiye'nin güvenlik konusunda önemli katkıları olduğuna, Irak ve Suriye gibi ülkelerle komşuluğu dolayısıyla coğrafi açıdan önem taşıdığını, "DEAŞ ile mücadelede Türkiye'nin kilit bir rolü vardı.

Aynı zamanda Karadeniz'de Rusya ile yakın ve önemli bir konumda. Bu nedenle Türkiye ile oturup konuşup, doğru yolu bulmalıyız."

Tüm NATO üyeleriyle olduğu gibi Joe Biden ile de Türkiye'nin itirazını konuştuklarını bildiren Jens Stoltenberg, bu konunun asıl muhataplarının İsveç ve Finlandiya olduğunu söyledi.

Ukrayna için "Uzun zamana yayılmış bir savaşa hazır olmalıyız" uyarısı

Jens Stoltenberg, Ukrayna'da savaşın gidişatına dair "Savaşları doğaları itibarıyla tahmin edilemezdir. Bu nedenle uzun zamana yayılmış bir savaşa hazır olmalıyız."

Ukrayna'nın savaşta ağır bedeller ödediğini söyleyen Jens Stoltenberg, savaş müzakerelerine dair "Ukrayna'nın hangi şartları kabul edip etmeyeceğine biz karar veremeyiz."

Jens Stoltenberg, NATO ülkelerinin Ukrayna'ya verdiği savunma desteğinin de sahada büyük bir fark yarattığına dikkati çekerek, "NATO'nun sorumluluğu Ukrayna'nın kendini savunmasını sağlamaktır.

NATO'nun sorumluluğu, gerginliğin tırmanmasını engellemektir. NATO'nun müdahil olacağı bir savaş daha yıkıcı olur bu nedenle bundan kaçınıyoruz."