MÜSİAD Bursa, Yeşil Dönüşüme Odaklandı
 
MÜSİAD Bursa Başkanı Şenocak: Yeşil Dönüşüm Seferberliği İçin Çalışmaya Devam Edeceğiz
  
Enerji depolama sistemleri konusunda Türkiye'de ve dünyada başarılı çalışmalara imza atan ZY Elektrikli Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol’un konuk olarak yer aldığı toplantıda, sektörlerin yeşil dönüşümüne uyumu için izlenecek stratejiler ele alındı.
 
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi, ‘Daha Temiz Türkiye, Daha Temiz Bir Dünya’ hedefiyle düzenlediği Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Toplantısı'nda önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Enerji ve depolama alanında uluslararası arenada örnek nitelikte çalışmalara imza atan ZY Elektrikli Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol’un konuşmacı olduğu toplantıya, MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Şenocak, Sektör Kurulları Başkanı Halil Atalay, Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Mihrimah Kocabıyık, Bursa Tarım İl Müdürü İbrahim Acar, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Bilal Tunç ve Bursa Büyükşehir Belediyesi önceki dönem Başkanı Recep Altepe katıldı.
 
ŞENOCAK: YERLİ, VERİMLİ VE TEKNOLOJİ ODAKLI ÜRETİM ŞART

MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Alparslan Şenocak, enerji stratejilerini belirlerken üç temel prensibi öne çıkardıklarını belirterek, yerli, verimli ve teknoloji odaklı enerji üretimi ile tüketimi önceliklendirdiklerinin altını çizdi. Ülke olarak hedefin elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payını 2050 yılına kadar yüzde 75'e çıkarmak olduğunu vurgulayan Şenocak, iş dünyası olarak Türkiye'nin dünya yenilenebilir enerji alanında daha etkin bir rol alması için çalıştıklarını belirtti. Başkan Şenocak, “MÜSİAD olarak, enerji verimliliği konusunda başlatılan yerli ve milli üretim seferberliğe katkı sunmak için kapsamlı bir şekilde strateji ve projeler yürütüyoruz. Ülkemiz önümüzdeki 10 yıl içinde enerji verimliliği yatırımlarına 20 milyar dolar finansman sağlayarak ithal enerji giderlerini 40 milyar dolar azaltmayı hedefliyor. Bizler de enerji verimliliği alanında ülkemizin ve Bursa’mızın lider konumuna yükselmesine destek olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Osmangazi Belediyesi, Soğanlı ve Çukurca Mahallelerinde Asfalt Çalışması Yaptı Osmangazi Belediyesi, Soğanlı ve Çukurca Mahallelerinde Asfalt Çalışması Yaptı

‘YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Sanayi sektörünün yeşil dönüşümüne vurgu yapan MÜSİAD Bursa Şubesi Sektör Kurulları Başkanı Halil Atalay, küresel çevre sorunlarına karşı mücadelede sanayinin merkezi rol oynadığını ifade etti. Atalay, 16 sektör kurulu ve 270 üye ile gerçekleştirdikleri çalışmaların sektörlerin gelişimine katkı sunduğunu, Türkiye'nin enerji sektöründe yeşil dönüşüme liderlik etme vizyonunu desteklemeye devam edeceklerini aktardı. MÜSİAD Bursa Şubesi Enerji ve Çevre Sektörü Başkanı Mihriman Kocabıyık ise, doğal kaynakların korunması, bilinçli tüketim ve insan-doğa dengesini sağlama hedefi doğrultusunda sektörel düzenlemelerin teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayarak, yapılan çalışmaların temiz bir dünya ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada önemli bir adım olduğunu belirtti.

ÖNDER YOL: SEKTÖRLERİN DÖNÜŞÜMÜ İÇİN İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Toplantıda konuşan ZY Elektrikli Traktör Yönetimi Başkanı Önder Yol, Çin'deki başarılı batarya çalışmalarının yanı sıra Türkiye'de gerçekleştirdikleri elektrikli araç projeleriyle dünya çapında dikkat çektiklerini vurguladı. Elektrikli otobüs projeleriyle İstanbul'da toplu taşımayı 2 yıl içinde ücretsiz hale getirme hedeflerini de aktaran Önder Yol, bu alandaki projelerinin artarak devam edeceğini söyledi. Avrupa Birliği (AB) standartlarına uyum süreci kapsamında özellikle üretim noktasında yenilenebilir enerjinin kritik rolüne vurgu yapan Önder Yol, “Sürdürülebilir üretim ve enerji kullanımı, hem çevresel etkiyi azaltmak hem de gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına önemli bir adım. MÜSİAD'ın yeşil dönüşüm çabalarına katkı sağlayacak her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu da belirtmek isterim. Gelecekte, sadece teknolojik başarılarımızla değil, aynı zamanda çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projelerimizle de daha aydınlık bir dünya için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diyerek MÜSIAD üyeleri ile deneyimlerini ve birikimlerini uygulama çalışmalarında paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

toplu_cekim

onder_yol

alparslan_senocak

musiad_hediye