TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürü Erdal Aba, müdürlük binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) Sakarya Bölge Müdürlüğünde, Milli Elektrikli Tren Seti'nin üretim ve test çalışmaları devam ediyor.

08_Nisan_17_19_AA-28877161

Milli Elektrikli Tren Seti'nin test ve üretim çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Erdal Aba, trenin teknik bilgileri hakkında sunum yaptı.

08_Nisan_17_19_AA-28877170

Elektrik-elektronik sektöründen 9,6 milyar dolarlık ihracat Elektrik-elektronik sektöründen 9,6 milyar dolarlık ihracat

Erdal Aba, trenin frenleme, hız ve genel testlerinin yer aldığı görüntüleri basın mensuplarına izletti.

08_Nisan_17_19_AA-28877175

Basın mensuplarıyla üretim tesisleri ve yapımı tamamlanan trenin içini gezen Erdal Aba, treninin iç bölümleri hakkında bilgi verdi.

08_Nisan_17_19_AA-28877181

Daha sonra yapımı tamamlanan iki tren, üretim tesisinde bulunan rayların üzerinde yürütüldü.

Erdal Aba, yıl sonunda çalışmaları bitirmeyi planladıklarını belirtti.

Milli Elektrikli Tren Seti

Milli elektrikli tren seti üretimi kapsamında saatte 160 kilometre hıza uygun prototipin montajı ve fabrika testleri tamamlandı.

Milli Elektrikli Tren Seti Projesi kapsamında geliştirilen altyapı ve yetkinlikten yararlanılarak, söz konusu tren setlerinin hızlı tren hatlarında kullanılmak üzere gerekli tasarım değişikliklerinin sağlanmasıyla saatte 225 kilometre hıza çıkabilen Milli Hızlı Tren Projesi'nin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

TÜRASAŞ tarafından geliştirilen milli elektrikli lokomotifin tasarım ve üretim çalışmaları devam ediyor. TÜRASAŞ bünyesinde yabancı firma lisansıyla elektrikli ve dizel lokomotif üretilirken söz konusu projelerden elde edilen tecrübenin milli elektrikli lokomotif üretiminde kullanılması hedefleniyor.