Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı yazılı açıklamada, 6 Eylül'de tüm sınıf seviyelerinde, haftada beş gün yüz yüze eğitime başlandığını ve 2,5 aylık sürec sonrasında takvimde öngörülen bir haftalık ara tatile girildiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları söyledi:

"Öğrenci ve öğretmenlerimiz, ara tatil haftasında dinlenme imkanı buldular. Öğretmenlerimiz bu bir haftalık zaman diliminde mesleki gelişim eğitimlerine uzaktan dijital ortamdan devam edebildiler.

Dolayısıyla öğretmenlerimiz de bu bir hafta okullara gitmediler. Şimdi, kaldığımız yerden aynı kararlılıkla ve tüm sağlık önlemlerimize uyarak devam edeceğiz."

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm öğrencilere sağlıklı ve başarılı bir eğitim dönemi diledi.

Pazartesi sadece 66 sınıf kapalı

Bir haftalık ara tatil nedeniyle kapalı olan sınıfların sürelerini tamamladığını belirten Mahmut Özer, "22 Kasım 2021 tarihi itibarıyla 850 bin sınıftan sadece 66'sı kapalı olacak. Diğer tüm sınıflar yüz yüze eğitime devam edecek."

Öğretmenlerin aşı oranlarında devamlı artış olduğunun altını çizen Mahmut Özer, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranının yüzde 88'e yükseldiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şöyle devam etti:thumbs_b_c_508b5a5cdbb69530839085074ec1e999

"6 Ağustos tarihinde en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı yüzde 60 idi. Bugün itibarıyla bu oran yüzde 88'e çıkmış olması çok önemli. Diğer taraftan aşı olmadan hastalığı geçirerek antikor oluşturmuş öğretmen oranı yüzde 5'ler civarında.

Dolayısıyla, en az iki doz aşı olmuş ve aşı olmadan antikora sahip öğretmen oranımız yüzde 93'ler seviyesinde. Eğitim sistemimizdeki öğretmen sayımızın büyüklüğü dikkate alındığında bu oran 1 milyon 116 bin öğretmenimize karşılık gelmekte. Şu anda okullarımızı yüz yüze açık tutmadaki en büyük avantajımız, öğretmenlerimizin aşılanma oranları çok yüksek olması."