Brüksel'de gerçekleşen NATO Zirvesi kapsamında basın toplantısı gerçekleştiren Kiryakos Miçotakis, Zirve'ye dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

yunanistan başbakanı

Kiryakos Miçotakis, mevcut koşullar içinde NATO İttifakının karşıtının Rusya olduğunu belirterek NATO'nun doğu kanadının güçlendirildiğini söyledi.

yunanistan türkiye

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kiryakos Miçotakis, göç krizi, Libya, Sahel'deki terörizm gibi nedenlerle İttifakın güney kanadına da ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

yunanistan-1

Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme ihtimaline dair şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştük. Bir ara tekrar görüşeceğimizi tahmin ediyorum. Görüşmeliyiz. Konuşmalıyız ve anlaşmazlıklarımızı medeni bir şekilde, iyi komşuluk ilişkileri ve uluslararası hukuk temelinde karşılamalıyız. Anlaşmazlıklarımızı çözmek için dayanabileceğimiz başka çerçeve yok."

Şu an tüm NATO üyesi ülkelerinin dikkatinin Ukrayna'ya yoğunlaştığını belirten Kiryakos Miçotakis, "İttifakı farklı bir cephede istikrarsızlaştıracak herhangi bir tartışma için herhangi bir müsamaha ya da anlayış olduğunu sanmıyorum."

Kiryakos Miçotakis, gazetecilerin, Türkiye'nin Ege'deki turizm kampanyasında kullandığı "Turkeagean" tanımının Avrupa tarafından tescillenmesini Yunanistan'daki yetkili kurumların engelleyememiş olmasına dair soruyu ise hükümetin bu konuda hukuki yollara başvuracağını söyleyerek cevapladı.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan üçlü muhtırayı okuduğunu söyleyen Kiryakos Miçotakis, "Açıkça söylemek istiyorum, Türkiye'nin Kürt örgütlerden kaynaklanan terörizme dair haklı gerekçeleri var. Türkiye, bu tür terör eylemleri yüzünden ağır bir bedel ödedi. Bence, bu, anlamakta hiçbir şekilde zorlanacağımız bir şey değil."

Kiryakos Miçotakis, Yunanistan'ın tamamen izole edilmiş bir Türkiye istemediğini belirterek "Aynı zamanda muhatabımız olacak bir Türkiye istiyoruz. Kimseyle konuşmayan bir Türkiye istemiyoruz."

Çin'in Kovid-19 inadı sürüyor! Ekonomisinin beşte biri… Çin'in Kovid-19 inadı sürüyor! Ekonomisinin beşte biri…

Yunanistan'ın Amerika’dan F-35 satın almak için "niyet mektubu" gönderdiğini belirten Kiryakos Miçotakis, uçakların Yunanistan'a teslim edilebileceği en yakın tarih 2027 yılı olduğunu söyledi.