Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Şahin Şahbaz, hava sıcaklıkları yarından itibaren kuzey, iç ve batı bölgelerde azalacak.

Yurdun yarından itibaren serin ve yağışlı havanın etkisine gireceğini belirten Şahin Şahbaz, yurt genelinde, kuzey, güney ve iç kesimler başta olmak üzere gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

hava durumu-19

"Hafta sonuna kadar iç ve kuzey kesim ağırlıklı olmak üzere yurdun büyük bir bölümünde sağanak yağış görülecek. Yağışlı hava ile birlikte sıcaklıkların yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde azalarak mevsim normalleri civarına ve yer yer altına ineceğini tahmin ediyoruz. Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'da sıcaklık düşüşleri belirgin olacak."

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıcaklıkların mevsim normallerin üzerinde seyretmeye devam edeceğini, Antalya'nın kuzey yönlerden esen rüzgarın etkisiyle son bir haftadır sıcaklık artışı yaşadığını, bu haftadan itibaren ise yüksek sıcaklık düşüşü olacağını söyledi.

Ordu ve Tokat çevrelerinde sağanak uyarısı

Ordu ve Tokat çevreleri ile Yozgat'ın doğusu, Sivas'ın batı ve kuzey ilçelerinde bu akşam saatlerinden yarın sabaha kadar yerel olarak kuvvetli sağanak yağış beklendiğini, vatandaşları olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Şahin Şahbaz, yarın sabahtan akşam saatlerine kadar Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli fırtına bekleniyor.

Üç ilde sıcaklıklar

Bu hafta, üç büyük ilde hava durumu gündüz saatlerinde ise şu şekilde olacak:

Ankara'da hava, hafta boyunca parçalı yer yer çok bulutlu olacak. Çarşamba ve perşembe günleri aralıklı sağanak yağış bekleniyor. En yüksek hava sıcaklıkları gündüz saatlerinde salı 22, çarşamba 20, perşembe 17 derece hissedilecek.

Ardahan ve Kars'ta etkili olan kar, etrafı beyaza bürüdü Ardahan ve Kars'ta etkili olan kar, etrafı beyaza bürüdü

İstanbul'da havanın yarın ve çarşamba parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Perşembe günü Anadolu yakasında aralıklı sağanak yağış bekleniyor.

İlde en yüksek sıcaklığın yarın ve çarşamba günü 21, perşembe 22 derece olması bekleniyor.

İzmir'de sıcaklığın yarın ve çarşamba 26, perşembe 25 derece olacağı tahmin ediliyor.