Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı, geçen yılın başından beri Türkiye'de yer alan TikTok kullanıcısı yerli ve yabancılara 1,5 milyar lira aktarıldığını, söz konusu paranın çok dar bir kitlenin kasasına girdiğini hatta bazı hesapların bu platformu para aklama terörün finansmanı için kullandığını belirledi.

Antalya'da Fırtına ve Dev Dalgalar: Bir Tekne Batırıldı, Ulaşımda Aksamalar Antalya'da Fırtına ve Dev Dalgalar: Bir Tekne Batırıldı, Ulaşımda Aksamalar

mask

2021 yılında "Twitch" isimli sosyal medya uygulamasında bazı yayıncılar ve kredi kartı dolandırıcıları arasında yapılan iş birliğiyle vatandaşlara ait kredi kartlarındaki tutarların yayıncılara "bağış" adı altında aktarılarak, suç gelirlerinin aklandığı ve yayıncıların bundan komisyon aldığı ortaya çıktı.

Türkiye'de 29 milyon kullanıcısı olduğu belirtilen TikTok isimli sosyal medya platformunda suç gelirlerinin aklandığına dair iddialar üzerine konu hakkında MASAK tarafından geniş kapsamlı araştırma yapıldı.

Araştırmalarda, TikTok isimli sosyal medya platformunda kullanıcıların canlı yayınlar esnasında "hediye" adı altında bağış topladığı, toplanan bu bağışların ise sonrasında Türk lirasına dönüştürülerek hesaplarına aktarıldığı anlaşıldı.

Özellikle 2021 yılının başından beri Türkiye'de yer alan TikTok kullanıcısı yerli ve yabancılara platform tarafından 1,5 milyar lira aktarıldığı görüldü.
Aktarılan tutarların büyük çoğunluğunun az sayıda kişiye gönderildiği, bu durumun ise aslında çok dar bir kitlenin TikTok’tan büyük miktarda para aldığına işaret ettiği belirlendi.

Canlı yayın yapan TikTok kullanıcılarına "hediye" göndermek için platforma para aktaran kişilerde benzer durum olduğu, yani aktarılan tutarın büyük bir kısmının çok dar bir kitle tarafından gerçekleştirildiği bilgisine ulaşıldı.

Fenomenler de etkileşim için kendilerine farklı hesaplardan para aktardı

TikTok fenomenlerinin daha çok kişiyi yayına çekmek ve daha çok "hediye" adı altında bağış almak için farklı hesaplardan kendilerine bağış yaptıkları görüldü. Bu durum aslında çok sayıda vatandaşın kandırılmak şartıyla bağış yapmaya itildiğini ortaya koydu.

18 yaşından küçük çok sayıda kullanıcısı olan söz konusu platformda, bağış toplanan bazı yayınlarda müstehcenlik içeren yayınlar yapıldığı, bu sayede platform üzerinden bağış toplandığı görüldü. Bu kapsamda bazı kişilerle platform dışında ilişki kurulabildiği değerlendirildi.

Siyah ekrana para aktı

Ayrıca takipçi sayısı çok az bazı hesapların, canlı yayınlarında resim veya siyah ekran olmasına rağmen olağan dışı büyüklükte bağış topladıkları ve toplanan bu tutarların kişi hesaplarına aktarıldığı anlaşıldı.

Bu tarz hesapların çalıntı kredi kartlarından yapılan bağışlarla fonlandığı, sonrasında bu tutarların hesaplara aktarılmak suretiyle aklandığı yönünde güçlü şüpheler değerlendirmeye alındı.

DEAŞ bağışlarını TikTok üzerinden topladı

MASAK tarafından yapılan araştırmada, özellikle DEAŞ terör örgütü ile doğrudan ve dolaylı ilişkili bazı kişilerin de TikTok isimli sosyal medya platformundan ciddi bağışlar topladığı önemli bulgular arasında yer aldı.

Finansal sistem üzerinden yapılan işlemlerin takip edildiğini bilen terör bağlantılı kişilerin, takibi zorlaştırmak ve transferi kolaylaştırmak için platform aracılığıyla fon toplama faaliyetleri yürüttüklerini değerlendiren MASAK, TikTok sosyal medya platformundaki para transferlerine dair araştırmalarını derinleştirilerek, devam ettiriyor.