Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki orman yangınının büyük ölçüde kontrol altına alındığını duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'te çıkan orman yangını ile yapılan mücadele çalışmasını bölgeye giderek yakından takip etmeyi sürdürüyor.

yangın-2

Vahit Kirişci, dün saat 20.00 de aniden başlayan orman yangını 15 saatin geride kaldığını, mücadelenin yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Karadan mücadeleye ilk saatlerde ve son 5 saatte havadan helikopter ve uçaklarla destek verildiğini, büyük ölçüde yangınla mücadelede belirli bir noktaya gelindiğini bildirdi.

Sabah 20 helikopter ile 14 uçağın aktif olarak göreve katıldığını, Orman Genel Müdürlüğü, DSİ, AFAD tarafından arazöz, dozer, iş makineleri gibi kara araçlarının koordineli bir şekilde çalışmasını sürdürüyor.

Dün geceden itibaren Bakan Süleyman Soylu ile çalışmaları bölgeden takip ettiklerini söyleyen Vahit Kirişci, konuşmasına şöyle devam etti:

"İnşallah bugünkü beklentimiz, tabii ki şu anda bir miktar rüzgar da var, rüzgarın mutlaka olumsuz bir etkisi olacak ama en azından rutubet ve hava sıcaklığı konusunda geçtiğimiz yıla göre daha pozitif, olumlu durumdayız.

Temennimiz bu işin bugün neticelenmesi. Belki biraz erken olabilir, biraz ihtiyatlı olarak bunu ifade etmeliyiz ama büyük ölçüde yangın kontrol altına alındı diyebiliriz. Ama tabii bu neticede yangın ve de esintiyle bir yerden başka bir yere sıçraması, söz konusu olabilir."

Marmaris'te çıkan orman yangınayla mücadele ederken sabah saatlerinde Datça'da bir yangın çıktığını ve söndürüldüğünü, Fethiye'de bir yangının başladığını, bunun da belirli ölçülerde kontrol altına alındığını ve iyi bir noktada olduğunu söyledi.

Bursa, Yalova ve İstanbul'da Otomobil Kaçakçılığı Operasyonu! 9 Gözaltı Bursa, Yalova ve İstanbul'da Otomobil Kaçakçılığı Operasyonu! 9 Gözaltı

Yangınla mücadeleye destek veren herkese teşekkür eden Vahit Kirişci, millet olarak birlik ve beraberliğin, dayanışma örneğinin bu tür facialarda gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Helikopter ve uçakların geç geldiği iddiası

Bakan Vahit Kirişci, sosyal medyada yer alan "helikopter ve uçakların zamanında yangına müdahale etmediği" yönündeki iddialarla alakalı olarak da en güzel cevabı bölgedeki uçak ve helikopter seslerinin verdiğini söyledi.

"Tabii insanların ağzı fermuar değil ki çekesiniz, kapatasınız. İsterim ki insanlar hakikati görsünler, hakikati görmek istiyorlarsa asgariden yayınları izlesinler ya da çıkıp gelsinler burada birkaç saatlerini harcasınlar, hangi şartlarda bu çalışmaların yapıldığını ve ne kadar başarılı bir çalışma yapıldığını burada görmüş olsunlar."