Fed yetkililerin açıklamalarından sonra para piyasalarında Banka'nın kasım ve aralık aylarında faizlerde 75 baz puanlık artırıma gitmesine daha yüksek.

Fed yetkililerin devam eden "şahin" açıklamaları ve artan resesyon kaygılarıyla yüksek oynaklık ve düşük risk iştahı temasının sürdüğü gözlenirken, Avro Bölgesi'nde enflasyon ve İngiltere'de büyüme başta olmak üzere veri gündemi takip edilecek.

thumbs_b_c_027976880bd1b8f00bd68294ce1a5e36

Merkez bankaları agresif faiz artırımlarına başvurmasından sonra yetkililerin gelecek dönemde yüksek faiz ortamının süreceğine dair "şahin" mesajlar vermesi, küresel piyasalarda risk iştahının düşük, oynaklığın yüksek kalmasına neden oluyor.

Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun düşmesinin beklendiğini bunun başarılması için daha yüksek faiz oranına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Fed'in faiz artışlarını durdurmayı düşünmesi gereken bir noktada olmadığını, bir resesyonun bankanın faiz oranlarını artırmasını engellemeyeceğini söyledi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Fed'in enflasyonla mücadele için faiz oranlarını hızlı bir şekilde yükseltmek zorunda olduğunu belirterek, "Enflasyon 2023 yılı düşmeye başlayacak, bunun hangi hızda olacağı bilinmiyor. Fed'in enflasyonla mücadelesi nedeniyle Amerika'nın bir resesyon yaşaması olasılığı da var."

Makroekonomik veri tarafında Amerika'da haftalık işsizlik başvuruları 193 binle nisan ayı sonundan beri en düşük seviyeye indi. Açıklanan nihai veriler ülke ekonomisinde 2. çeyrekteki yüzde 0,6'lık daralmayı teyit etti.

İş gücü piyasasının Fed'in agresif faiz artırımları ve yavaşlayan talebe rağmen dirençli kaldığına işaret eden verilerinden sonra New York borsasında sert düşüş gözlendi.

Dow Jones endeksi yüzde 1,54, S&P 500 endeksi yüzde 2,11 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,84 değer kaybetti. Amerika'nın 10 yıllık tahvil faizi dün yüzde 3,73'lerden yükselişe geçerek yüzde 3,78'de dengelendi. Dolar endeksi dün yüzde 1'in üzerinde düşüş kaydederek 111,9'dan kapanmasından sonra bugün 112,1 seviyesinde bulunuyor.

Avrupa tarafında enerji krizine dair gelişmeler enflasyonist baskıları canlı tutarken, şirketler tarafından karlarda düşüşe işaret eden açıklamalar da resesyon endişelerinin gündemde kalmasına neden oluyor.

Londra Metal Borsası'nın Rus metalinin arzına yönelik yasak hazırlığı içinde olduğuna dair haberler ile alüminyum fiyatlarında gün içinde yüzde 7'ye varan yükseliş yaşandı.

Makroekonomi veri tarafında Almanya'da ağustos ayında yüzde 7,9 olan yıllık enflasyon, eylül ayında yüzde 10'a çıkarak Aralık 1951 yılından beri en yüksek orana ulaştığı bildirildi.

Bu durum karşısında Almanya Başbakanı Olaf Scholz, tüketicileri ve şirketleri yüksek enerji maliyetlerinden korumak için 200 milyar avro değerinde fon oluşturulacağını duyurdu.

Bu gelişmelerle Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 1,71, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,53 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,77 değer kaybetti.
 
Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artışa karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere bugün Brüksel'de yapacağı toplantı öncesi avro/dolar paritesi 0,98'in hemen üzerinde işlem görüyor.

Asya tarafında bugün açıklanan verilere göre, Japonya'da ağustos ayında perakende satışlar yıllık yüzde 4,1 ve sanayi üretimi yıllık yüzde 3,4 artarak beklentileri geçti.

Ülkede işsizlik oranı ağustos ayında yüzde 2,5 ile değişmezken, tüketici güven endeksi eylülde 30,8'e geriledi. Çin'de eylül ayında imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 50,1'e yükseldi, hizmet sektörü PMI 50,6'ya geriledi.

Çin Merkez Bankası (PBoC) dün 3. çeyrek olağan toplantısına dair yapılan açıklamada, yuanda istikrarın sağlanacağını belirtilmesinden sonra dolar/yuan paritesi 7,21 seviyelerinden düşüşe geçerek 7,11'de dengelendi.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik endeksi ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yatay seyrederken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,2 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,3 değer kaybetti. Hindistan Merkez Bankası'nın politika faizini beklentiler doğrultusunda 50 baz puan artırmasından sonra Sensex endeksi yüzde 0,9 yükseldi.

Yurt içinde dün çok dalgalı bir seyir izlenen Borsa İstanbul'da, kapanışa doğru artan satışlarla BIST 100 endeksi yüzde 1,6 değer kaybederek 3.146,89 puandan günü tamamladı. Dolar/TL dün yüzde 0,06 düşüşle 18,4989'dan kapanmasından sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,5330'dan işlem görüyor.

NATO'dan Türkiye'ye tahıl anlaşması övgüsü NATO'dan Türkiye'ye tahıl anlaşması övgüsü

Analistler, küresel piyasalarda enflasyon ve resesyon endişelerin sürmesinin, yatırımcı risk iştahında kalıcı bir iyileşmeye engel olduğunu belirterek, oynaklığın bir müddet daha devam edebileceğini söyledi.

Bugün piyasalar kapandıktan sonra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin not görünümüne dair değerlendirmesini açıklamasının beklendiğini aktaran analistler, veri gündeminde İngiltere'de büyüme ve Avro Bölgesi'nde enflasyonun öne çıktığını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.140 ve 3.050 seviyelerinin destek, 3.320 puanın direnç konumunda bulunduğunu söyledi.

S&P, en son 1 Nisan tarihinde değerlendirmesinde, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu "B+" olarak teyit ederken, yerel para cinsinden kredi notunu "BB-"den "B+"ya indirmiş not görünümü "negatif" olarak korumuştu.

Kuruluş dün Türkiye'nin bu yıla büyüme beklentisini 1,7 puan artırarak yüzde 5,2'ye, 2023 için de 1,1 puan yükselterek yüzde 2,8'e revize etti.