Merkez bankalarının şahin politikalarının agresifleşmeye başlamasından sonra enflasyon korkusu ve resesyon riski arasında kalan piyasalarda resesyon fiyatlamaları yavaş yavaş enflasyon endişelerinin önüne geçiyor.

küresel piyasalar-3

Yılın ilk yarısının tamamlanacak olması dolayısıyla fon yöneticilerinin portföylerindeki ayarlamaların piyasalarda oynaklığı artırması beklenirken, yoğunlaşan makroekonomik verilerden gelecek işaretlerin fiyatlamalarda önemli rol oynaması bekleniyor.

küresel

Amerika Merkez Bankası (Fed) hafta içinde ülkedeki bankaların stres testlerini geçtiğini duyurmasından sonra bankalardan gelen temettü dağıtımı ve hisse geri alma programları, New York borsasının yüzde 1'e yakın yükselişle başlamasına yardımcı oldu.

piyasa-1

Conference Board tüketici güven endeksinin 98,7 ile son 16 ayın en düşük seviyesine gerilemesi ve endeksin içeriğindeki bazı bölümlerin resesyona işaret etmesi pay piyasalarındaki pozitif havayı sonlandırarak satış baskısını hızlandırdı.

piyasalar

Beklentiler endeksi son 10 yılın en düşük seviyesine gerilerken, beklentiler endeksi ile cari durum endeksi arasındaki fark genellikle resesyon öncesi oluşan seviyelere ulaştı.

piyasalarda son durum ne

Amerika'da S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, nisanda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,4'lük artış yaşandı. Konut fiyatlarındaki artışın yavaşladığına işaret eden endeks, mart ayında yıllık bazda yüzde 20,6 artış göstermişti.

Wall Street'te yaklaşan bilanço sezonu öncesinde rekor karlılık beklentilerinin revize edilmesinin mantıklı olabileceğine yönelik artan söylentiler de yatırımcıların risk iştahını törpüleyen durumların başında geliyor.

Fed yetkilileri son 40 yılın en güçlü enflasyonunu yaşayan ülke ekonomisinin yumuşak bir iniş yapabileceğine inanmaya devam ediyor.

New York Fed Başkanı John Williams ve San Francisco Fed Başkanı Mary Daly enflasyonu düşürmeleri gerektiğini yinelerken, Daly, Fed'in adımlarının ülke ekonomisinin büyüme hızının daha sürdürülebilir bir seviyeye indirebileceğine inandığını söyledi.

Tahvil piyasalarında dünkü gelişmelerle satış ağırlıklı bir seyrin hakim olduğu gözlemlenirken, bazı varlıkların getiri eğrisinin terse dönmesi sonrası yatırımcıların buradaki fiyatlamaları yakından takip etmesi bekleniyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda temmuz ayı toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılsa da, 75 baz puanlık artış ihtimalinin yüzde 96'dan yüzde 86'ya gerilemesi dikkati çekiyor. Eylül ayı toplantısında 50 baz puan faiz artırılacağına dair beklentiler güçlenmeye devam ediyor.

Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açmasından sonra batılı ülkelerin Rusya'ya karşı uygulamaya aldığı yaptırımlar genişlemeye devam ediyor. Amerika yönetimi, Rusya'nın savunma sanayisini hedef alan yeni yaptırımlar açıklarken, Rus altınının ithalatına yasak getirdi.

Rusya'nın savunma, sanayi, teknoloji ve imalat sektörlerinin temel taşı olan devlet kurumu Rostec dahil Rus savunma sanayi için kritik öneme sahip 70 kuruluş ile 29 kişinin yaptırım listesine alındığı aktarıldı.

Bu gelişmelerle New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 2,01, Nasdaq endeksi yüzde 2,98 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,56 değer kaybetti. Amerika'da endeks vadeli işlem kontratları yeni güne sınırlı yükselişle başladı.

Avrupa'da dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları takip edilirken, gözler Lagarde'ın bugün devam edecek konuşmasının yanı sıra Almanya'da açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi.

ECB olarak temmuz ayında 25 baz puanlık faiz artışı planladıklarını enflasyon tehdidinin artması durumunda daha güçlü adımlar atabileceklerini kaydederken, Avro Bölgesi'nde enflasyonun istenmeyen şekilde yüksek olduğunu bir kez daha hatırlattı.

ECB üyesi Martins Kazaks da dünkü açıklamalarında 50 baz puanlık önden yüklemeli faiz artışının mantıklı olabileceğine değinirken, para piyasalarında ECB'nin 50 baz puanlık artışa gitme ihtimali yüzde 25 seviyelerinde bulunuyor.

Hafta boyunca bölgede açıklanacak enflasyon verileri başta olmak üzere açıklanacak makroekonomik verilerin enflasyona dair güçlü işaretler taşıması durumunda belirsizliğin ve oynaklığın güçlenme ihtimali bulunuyor.

New York borsasında satış baskısı etkili olmadan önce kapanan Avrupa borsaları alış ağırlıklı bir seyir izlerken, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,35, İngiltere'de FTSE 100 yüzde 0,90, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,64 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,79 değer kazandı. Avrupa'da endeks vadeli işlem kontratları yeni güne düşüşle başladı.

Asya pay piyasaları yeni günde New York borsasına paralel satış ağırlıklı bir seyir izliyor.

Çin'de dün ülke içinde seyahat edenlere yönelik karantina süresinin azaltılması yatırımcı güvenini desteklese de, Kovid-19 salgınında devam eden sıfır vaka politikası ülke ekonomisi için risk oluşturmayı sürdürüyor.

Dolar/yen paritesi bu sabah 136,2'ye çıkarak son 24 yılın en yüksek seviyesi olan 136,7'nin hemen altında dengelenirken, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) 10 yıllık tahvil faizinde yüzde 0,25'lik getiri hedefine sadık kalamayabileceğine yönelik beklentiler piyasalarda belirsizlikleri giderek artırıyor.

Bölgede açıklanan makroekonomik verilere göre Japonya'da perakende satışlar aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 3,6 artsa da piyasa öngörülerinin altında kaldı.

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, Türkiye-Tataristan İş Forumunda konuştu Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, Türkiye-Tataristan İş Forumunda konuştu

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,09, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,02, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1,50 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,80 değer kaybetti.

Yurt içinde, dün satış ağırlıklı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,54 azalışla 2.490,24 puandan tamamladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılım için Türkiye ile mutabakata vardığını duyurdu. Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, akşam seansında haberin sonrasında yüzde 0,5 yükseldi.

Dolar/TL ise dün yüzde 0,7 artışla 16,6747'den kapanmasından sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında 16,6660 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi, yurt dışında Amerika, Avrupa ve İngiltere merkez bankası başkanlarının konuşmalarının yanı sıra, Avro Bölgesinde tüketici güven endeksi, Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Amerika'da 1. çeyrek büyüme ve kişisel tüketim harcamaları verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.480 ve 2.450 seviyelerinin destek, 2.520 puanın direnç konumunda olduğunu söyledi.