Güney Afrika ve Botsvana'da 9 kişide görülen B.1.1.529 varyantı, "süper varyant" olarak nitelendiriliyor ve 32 mutasyona sahip olduğu biliniyor.

thumbs_b_c_3cd3f07ca50dad87476d307cddd6ffa7

Şimdilik düşük görülme sıklığına sahip bu varyanta karşı mevcut aşıların etkili olup olmadığına dair araştırmalar devam ediyor

Yeni varyantın, Delta türünden daha bulaşıcı olabileceği ve aşıların bu varyanta karşı daha az etkili olabileceği ihtimali, dünya çapında endişelere yol açtı.

İngiltere, Güney Afrika ve Botsvana'nın yanı sıra Lesoto, Esvatini ve Zimbabve'yi de kırmızı listeye ekleme kararı alırken AB de Afrika'nın güneyinden yapılan uçuşları durdurmayı planladığını bildirdi.

Türkiye, yeni varyant henüz tespit edilmeden önce 15 Kasım tarihinden itibaren Güney Afrika'ya uçuşları durdurmuştu.

Süper varyant küresel piyasaları olumsuz etkiledi

Almanya'da dün DAX 30 endeksi, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi değer kaybetti. Asya borsalarında düşüş yaşandı.

Yeni varyantın, halihazırda tarihi ortalamaların çok altında büyüyen Çin ekonomisini daha çok yavaşlatabileceği endişelerini artırdı.

Şeyh Raşid hayatını kaybetti Haberi Yalan çıktı! Şeyh Raşid hayatını kaybetti Haberi Yalan çıktı!

Bu varyantın tespit edildiği Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Johannesburg Borsası sert düşüşe geçti, Güney Afrika Randı da son 1 yılın en düşük seviyesini gördü.