Dünya Sağlık Örgütünün yayımladığı haftalık rapora göre Kovid-19 vakalarının son 5 haftadır tekrardan hızla yükselişe doğru geçtiği bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütünün yayımladığı haftalık rapora göre, geçen hafta dünya genelinde 5,7 milyon Kovid-19 vakası tespit edilirken vaka sayısı önceki haftaya göre yüzde 6 arttı.

kovid-19 salgını-11

Mart 2022 yılından itibaren azalan vaka sayısı, haziranın ikinci yarısından itibaren tekrrdan hızla artış eğilimine doğru girdi.

omicron-3

Artışın Omicron varyantının bulaşıcılığı yüksek BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının dünyada giderek hakim hale gelmesinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Sağlık Bakanlığı'ndan maymun çiçeği rehberi Sağlık Bakanlığı'ndan maymun çiçeği rehberi

Dünya Sağlık Örgütü, vaka artışına karşın virüse bağlı ölümlerde belirgin artış görülmediğini kaydetti. Geçen hafta dünya genelinde 9 bin 800 ölüm kaydedilirken, rakam önceki haftaya göre değişiklik göstermedi.

Bölgesel olarak, en yüksek vaka artışları, yüzde 28 ile Batı Pasifik ve yüzde 25 ile Orta Doğu'da görüldü. Vaka sayısı Afrika'da yüzde 33, Kuzey ve Güney Amerika'da yüzde 1 azalırken Güneydoğu Asya'da yüzde 5, Avrupa'da yüzde 4 arttı.

Haftalık ölüm sayıları Orta Doğu'da yüzde 78, Güneydoğu Asya'da yüzde 23 artarken Afrika'da yüzde 17, Batı Pasifik'te yüzde 10, Kuzey, Güney ve Orta Amerika'da yüzde 1 azaldı, Avrupa'da sabit kaldı.

Dünyada giderek yaygınlaşan BA.4 ve BA.5 alt varyantları daha bulaşıcı olması ve hızlı yayılmasının yanı sıra aşıların ve hastalığı geçirmenin sağladığı bağışıklığa direnç gösterdiği biliniyor.

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 13 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamada, BA.4 ve BA.5 alt varyantları ülkedeki vakaların yüzde 80'ininden fazlasını oluşturduğunu bildirmişti.

Eğilimin sürmesi durumunda, güz aylarında dünya çapında yeni bir salgın dalgasının ortaya çıkabileceği tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçen hafta yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının "küresel acil durum" olarak nitelendirilmeye devam edileceğini bildirmişti.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, Omicron varyantının alt varyantları BA.4 ile BA.5'in dünya genelinde vaka sayılarında hızla artışı tetiklemeyi sürdürdüğüne dikkati çekerek, "Virüs kontrollerindeki azalma, varyantların nasıl bulaştığı, hastalığa yol açma ihtimali ve virüse karşı mücadelenin etkililiğinin derecesinin anlaşılmasına engel oluyor."

Kovid-19 verilerinin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, Kovid-19 salgınının başından beri dünya genelinde 567 milyon vaka saptandı, virüs sebebiyle 6 milyon 387 bin insan yaşamını yitirdi.