Kovid-19 nedeniyle hastanede tedavi olan kişilerde iki yıl aradan sonra hastalık etkilerinin sürdüğü tespit edildi.

Gözden kaçırmayın

Dikkat! Sinsi hastalık görme kaybına yol açabilir Dikkat! Sinsi hastalık görme kaybına yol açabilir

Vuhan kentinde virüs nedeniyle tedavi gören ilk hastalarda iki yıl sonra nefes darlığı başta olmak üzere, yorgunluk, kas zayıflığı, uyku düzensizliği, egzersiz kapasitesinde azalma ve psikolojik rahatsızlıklara rastlandı.

korona

Pekin'de Çin-Japonya Dostluk Hastanesinden araştırmacılar, sonuçlarını "The Lancet Respiratory Medicine" dergisinde yayımladıkları araştırmada, virüsün ilk ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentindeki Jin Yin-tan Hastanesinde, tedavi olan 1119 hastanın sağlık durumunu, taburcu edilmelerini izleyen 6 ay, 1 yıl ve 2 yıllık zamanlarda izledi.

Araştırmacılar, hastaların yüzde 55'inde iki yıl sonra, nefes darlığı, yorgunluk, kas zayıflığı, uyku düzensizliği, egzersiz kapasitesinde azalma ve psikolojik rahatsızlıklar gibi hastalığın yol açtığı etkilerden en az birinin görüldüğünü tespit etti.

Kovid-19'u uzun dönemli etkilerine dair ender çalışmalardan bir olan araştırmada iki yıl sonra hastaların yüzde 14'ünde nefes darlığı, yüzde 12'sinde anksiyete ve depresyon, yüzde 8'inde yürüyüş kapasitesinin azalması gibi etkilere rastlandı.

Hastalık öncesi bir işte çalışan hastaların yüzde 89'u işine dönebilirken hastaların sağlık durumundan kaynaklı yaşam kalitesinin iki yıl sonra dahi hastalık öncesine göre azaldığı gözlendi.

Kovid-19'un ilk ortaya çıkışından beri 2,5 yıl geçtiği için hastalığın uzun dönemli etkilerini ele almak için henüz elde yeterli veri bulunmadığına dikkat çeken araştırmacılar, hastalığın sonuçlarının üzerine çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini söyledi.