Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Yeni Hizmet Binası ve Yapımı Tamamlanan Enerji Santralleri Açılış Töreni'nde konuşan Fatih Dönmez, Türkiye'nin yenilenebilir enerjiden nükleer enerjiye, enerji verimliliğinden madenciliğe kadar her alanda büyük bir başarı hikayesi yazdığını söyledi.

thumbs_b_c_9c7f5d3566eea7db16f40c1e2af1d2b7

Türkiye'nin kurulu gücünün birkaç ay içinde 100 bin megavata ulaşacağına dikkati çekerek, "Türkiye’nin 81 il merkezinde bugün doğal gaz kullanılıyor.

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) modeliyle teknoloji geliştirme odaklı yenilenebilir enerji politikası izlendiğini söyleyen Fatih Dönmez, 2021 yılı içinde bugüne kadar devreye alınan 3 bin 144 megavatlık kurulu gücün yüzde 97,5'ini yenilenebilir kaynakların oluşturduğunun altını çizdi.

EPDK binasının açılışın yanı sıra 607 megavat kapasiteli 3 yeni yenilenebilir enerji tesisinin devreye alındığını belirterek, "Adıyaman, Bingöl ve Balıkesir’de biri güneş enerjisi, biri biyokütle diğeri de hibrit olmak 3 yeni tesisle daha yenilenebilir enerjide her zaman ifade ettiğimiz 'Daha çok Yerli, Daha Çok Yenilenebilir' anlayışımıza bir tuğla daha ekliyoruz.

Türkiye enerjisini her geçen gün daha çok yükseltirken, vatandaşlarımızı artan küresel enerji fiyatlarından korumak için gereken her türlü tedbiri alıyoruz."

Bugüne kadar vatandaşa 127 milyar liralık enerji desteği vererek faturalardaki yükü bir nebze azalttıklarını, "Önümüzdeki dönemde faturalardaki TRT ve Enerji Fonu kaldırarak vatandaşlarımıza 3 milyar liralık bir destek vermiş olacağız."

Bakan Fatih Dönmez, sektöre emek verenlerin Enerji Çalışanları Haftasını kutlayarak sözlerine son verdi.

20 yılda enerjiye 200 milyar dolar sabit sermaye yatırımı yapıldı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz 20 yıl önce kaloriferleri bile çalışmayan küçük bir binada hizmete başladıklarını belirterek, "Artık modern bir binadayız. Modern altyapıya ve ferah çalışma mekanlarına sahip yeni hizmet binamızda sektörümüze ve milletimize daha şevkle, daha gayretle hizmet sunacağımıza söz veriyoruz.
Enerjide değişim ve dönüşümden ilham alarak inşa edilen bu binanın arkasında işleyen enerji piyasaları var, yapılan yatırımlar, işletmeye alınan tesisler var."

Küresel salgın sebebiyle resmi açılış töreni yapılamayan kapasitesi 4 bin 400 megavata yaklaşan 324 tesisin de sembolik olarak açılışının yapıldığını, "EPDK olarak 10 gün sonra 20. yılımızı kutlayacağız.

Bu 20 yıl içinde, ülkemizin maruz kaldığı küresel meydan okumalar ve 15 Temmuz gibi hain saldırılara rağmen enerji piyasalarımızda 200 milyar dolar sabit sermaye yatırımı yapıldı."

Paris Anlaşması'nın onaylanmasıyla enerjide yeni bir sürecin kapısının aralandığını dile getirerek, "Bu sürecin serencamını, Türkiye'nin büyüme ihtiyacıyla, bu büyümeyi ateşleyecek enerji talebinin nasıl karşılanacağı belirleyecektir."