İtalya'da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Mario Draghi'nin vermiş olduğu istifasını geri çevirdi.

Başbakan Mario Draghi hükümetinin ortaklarından 5 Yıldız Hareketi'nin, bugün parlamentonun en üst kanadı Senato'daki bir oylamada hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine destek vermemesiyle başlayan, Başbakan Mario Draghi'nin istifasıyla derinleşen hükümet krizine Cumhurbaşkanı Mattarella müdahale yaptı.

italya başbakanı draghi

M5S'nin destek vermediği bir hükümete liderlik etmeyeceğini daha önce açıklayan Mario Draghi, bugün Senato'daki sonucun ardından bakanlar kurulunda istifa edeceğini açıklayıp, istifasını vermek üzere Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya gitti.

italya

Münih Havalimanı'nda kaos: Grev nedeniyle 36 uçuş iptal Münih Havalimanı'nda kaos: Grev nedeniyle 36 uçuş iptal

Sergio Mattarella'nın Mario Draghi'yi kabulüne dair Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı, Başbakanın istifasını kabul etmedi ve kendisini durum değerlendirmesini yapmak üzere parlamentoya gitmeye davet etti."

Başbakan Mario Draghi, çarşamba günü parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi ve üst kanat Senato’ya kriz hakkında hitap edecek ve hükümeti için güvenoyu arayacak.

Mario Draghi'nin istifasına yol açan bugünkü oylamada, hükümetin Ukrayna'daki savaş nedeniyle ailelerin ve işletmelerin artan enerji fiyatlarıyla mücadelesine destek için hazırladığı 23 milyar avro değerindeki ekonomik yardım paketi, koalisyon partilerinden M5S olmadan kabul edilmişti.

Basında yer alan haberlerde mevcut parlamento aritmetiğinde M5S'nin desteği olmadan da Mario Draghi hükümetinin parlamentonun iki kanadında güvenoyu alabilecek çoğunluğu olduğu belirtiliyor.

Hükümet krizi sebebiyle Mario Draghi'nin liderlik yaptığı koalisyonu oluşturan diğer siyasi partilerden M5S'e tepki gösterildi.

Koalisyon ortaklarından Lig Partisi’nden yapılan açıklamada, Mario Draghi ve İtalya'nın M5S'nin "Hayır"larının kurbanı olduğu söylendi.

Forza Italia Ulusal Koordinatörü Antonio Tajani de M5S'nin "kabul edilemez bir kibir ve şantajla" sorumsuzca kriz çıkardığını savundu.

Demokratik Parti de yaptığı açıklamada, çarşamba günü Draghi yi destekleyecek yeni bir çoğunluk oluşabileceğini ve bunun için çalışılması gerektiğini belirtti.

Ülkedeki son kamuoyu yoklamalarında birinci parti konumunda çıkan aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi’nin (FdI) lideri Giorgia Meloni ise "Seçim" pankartı açtığı fotoğrafı paylaşarak, erken seçim çağrısını yineledi.

Mario Draghi liderliğindeki geniş katılımlı koalisyon hükümeti, Kovid-19 salgınının yol açtığı sağlık ve ekonomik kriz koşullarında ulusal birlik hükümeti olarak 13 Şubat 2021 yılında göreve gelmişti. Mario Draghi hükümetine İtalyan parlamentosunda temsil edilen 10 siyasi parti destek veriyordu.