Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından düzenlenen Kış Tedbirleri Toplantısı'na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, ilçe kaymakamları, bölge ve il müdürleri, ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

Vali Gül, 26 Kasım Pazar günü kentte kar yağışı beklendiğini belirterek toplantının, kurumlar arası iş birliğini sağlamak ve afet riskini gözden geçirmek amacıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Kar yağışında zamanlamanın ve koordinasyonun önemine vurgu yapan Gül, kentteki meteorolojik verileri yakından takip ederek kararları zamanında almaya odaklanacaklarını belirtti.

Gül, Afet Çalışma Grupları'nın işlerine hakim olacaklarını ve taleplerin hızla yerine getirileceğini vurgulayarak "Kaymakamlar, il koordinasyon kurulları ile tedbirleri sağlayacak. Hepinize vereceğiniz katkılar için teşekkür ediyorum. İnşallah İstanbul'umuzda kar sürecini yüz akıyla atlatacağız." dedi.

Toplantıda, ticari araçlarda her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde uygulanan kış lastiği zorunluluğunun bu yıl için İstanbul'da 25 Kasım'a çekilmesi kararı alındı.

İstanbul'da 2023-2024 Sezonu Kış Tedbirleri kapsamında şu tedbirler alınacak:

İzmir'de Toz taşınımı ve Puslu hava İzmir'de Toz taşınımı ve Puslu hava
  • İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, polis sorumluluk bölgesinde toplam 427 trafik unsuru, 260 asayiş ekibi ve 8 jandarma timi olmak üzere 1504 personel görevlendirecek.
  • Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, 13 bin 451 personel, 3 bin 708 araç ve iş makinesiyle görev yapacak, 366 bin 720 ton tuz, 8 bin 370 ton solüsyon ve çözelti hazır bulunduracak, 23 Otoyol Hizmet Tesisi'nde 5 bin 598 araca hizmet verecek.
  • Afet Beslenme Grubu, 117 araç, 300 personel ve 2 bin gönüllü ile 87 noktada görev yapacak.
  • Afet Sağlık Grubu, 513 Ambulans Servisi ve 39 UMKE aracıyla faaliyet gösterecek.
  • Tarım, Orman, Gıda, Su ve Hayvancılık Grubu, 200 personel ve 50 araçla sokak hayvanlarına soğuk ve karlı günlerde 2 ton mamanın dağıtımını sağlayacak.
  • Afet Teknik Destek ve İkmal Grubu, 14 bin 18 personel, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı 32 bin 325 iş makinesi, 2 bin 969 makine ve ekipmanla hizmet verecek.
  • Arama Kurtarma Grubu, 363 personel, 54 araç ve 6 botla hizmet sağlayacak.