Gazze'deki hükümetin Basın Ofisi, Telegram hesabından saldırıların 42. gününde toplam ölü ve yaralı sayısı ile yıkıma ilişkin son durumu paylaştı. Buna göre, 7 Ekim'den bu yana süren saldırılarda 12 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Ölenler arasında 5 binden fazla çocuk ve 3 bin 300 kadın bulunuyor. Saldırılarda 200 doktor, hemşire ve ilk yardım görevlisi, 22 sivil savunma çalışanı ve 51 gazeteci hayatını kaybetti.

Saldırılar sonucu 30 binden fazla kişi yaralandı. Bu yaralılardan yüzde 75'i kadınlar ve çocuklar. Ayrıca, 1800'ü enkaz altında çocuk olmak üzere 3 bin 750 kişinin kayıp olduğu yönünde ihbar alındığı belirtildi.

İsrail'in hedef aldığı yerler arasında 95 hükümet binası ve 255 okul bulunuyor. Bombalanan 165 camiden 76'sı tamamen yıkıldı. Sağlık sektörü de büyük zarar gördü; 25 hastane ve 52 sağlık merkezi hizmet dışı kaldı, 55 ambulans saldırıların hedefi oldu.

Filistin'e Destek: Hyde Park'ta Binlerce Gösterici Toplandı Filistin'e Destek: Hyde Park'ta Binlerce Gösterici Toplandı

İsrail'in hastaneleri "asılsız iddialarla" hedef tahtası haline getirdiği ifade edildi. Uzun yıllardır "hastanelerin Filistin direniş güçlerinin komuta merkezleri olarak kullanıldığı" şeklindeki asılsız iddialarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştığı kaydedilen açıklamada, bu taktiğin İsrail'in "etnik temizlik" ve suçları gerekçelendirmeye yönelik olduğu belirtildi.

Hükümetin çağrısında, Şifa Hastanesi'nden İsrail askerleri ve tanklarının çıkarılması, ayrıca tüm hastanelere yakıt takviyesi yapılması talep edildi. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı ise uluslararası kurumları hastanelerde incelemelerde bulunmak ve denetlemek üzere bir teknik ekip oluşturmaya çağırdı.