İsrail'de, Kovid-19 salgınında son 24 saat içinde 16 bin 830 yeni vaka tespit edildi.

thumbs_b_c_66b493e3817bbc50ff09c345da20dad2

İsrail Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 Omicron varyantıyla artışa geçen son verileri açıkladı.

Yapılan Açıklamada, son 24 saat içinde 16 bin 830 yeni Kovid-19 vakası tespit edildiği ve salgının başından beri virüs kaynaklı ölümlerin 8259'a ulaştığı belirtildi.

İsrailli uzmanlar, iki hafta içinde ülkedeki Kovid-19 vakaları bir milyona çıkmasını beklediklerini açıkladı.

İsrail'deki aktif vaka sayısı şu anda 80 bin altında seyrettiğini, uzmanların, vaka sayıları artmasıyla kurumların çalışmasının sekteye uğrayabileceği yönündeki uyarılar yapıldı.

İsrail Sağlık Bakanlığı'nın, Kovid-19'a bağlı ağır hastaların çoğunluğunda daha hafif seyreden Omicron varyantına rastlanmaması ve ekseriyetinde Delta varyantının tespit edilmesini göz önünde bulundurduğuna dikkat çekildi.

Vaka sayıları hafta başında 10 bin üzerine çıkmasıyla Eylül 2020 yılından beri görülen en yüksek seviyelere ulaşılmıştı.

İsrail hükümetinden yapılan açıklamaya göre, vaka sayıları en yüksek seviyelere çıkmasıyla sağlık merkezlerindeki yoğunluğun artması üzerine test uygulamalarında değişikliğe gidileceği duyurulmuştu.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı test merkezlerinde, sadece aşı olanlar değil, enfekte kişiyle temaslı olan aşı yapmamış kişilerin de PCR testi yerine hızlı antijen testi yapmalarına izin verileceği bildirilmişti.