GUHEM, yeni Alper Gezeravcılar’a ilham oluyor

Dünyaca ünlü Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), ara tatilde öğrencilerin ilgi odağı haline geldi.

Bursa'da Bakan Işıkhan'ın Katılımıyla Sivil Toplum Buluşması Bursa'da Bakan Işıkhan'ın Katılımıyla Sivil Toplum Buluşması

Türkiye'nin ilk interaktif uzay ve havacılık temalı eğitim merkezi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle hayata geçirildi. GUHEM'in günlük ziyaretçi sayısı, tatil döneminde 4 katına çıkarak dikkat çekiyor.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, GUHEM'in Türkiye'nin uzay alanındaki gelişimine önemli katkı sağladığını belirtti.

Başkan Burkay, GUHEM'in gençleri ve çocukları uzay ve havacılık konularında ilham kaynağı yapmayı hedeflediklerini söyledi.

GUHEM, 13 bin metrekarelik alanda havacılık akademisi, mekatronik laboratuvarı ve simülatörler gibi pek çok düzenekle, Avrupa'da en büyük, dünyada ise ilk 5 merkez arasında yer alıyor.

BTSO Başkanı, GUHEM'in ziyaretçi sayısının ara tatilde 3-4 kat arttığını vurgulayarak, merkezin sadece Bursa'nın değil, Türkiye'nin simge merkezlerinden biri haline geldiğini ifade etti.

GUHEM'in ev sahipliği yaptığı 'Planetary Congress' programına değinen Başkan Burkay, Türkiye'nin uzay çalışmalarına maksimum düzeyde katkı sağlayan bir merkez olduğunu belirtti. GUHEM'in, Türkiye'nin uzay ve havacılık sektöründeki bilinç ve ilgiyi artırdığına vurgu yaptı.

Ziyaretçilerden Hanife Aktaş, GUHEM'in atmosferini beklentisinin üzerinde bulduğunu ve çocuklarının Alper Gezeravcı gibi olmak istediklerini belirtti.

AW134414_06

GUHEM'i ziyaret edenler arasında, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın çocuklara yeni bir hedef açtığına dikkat çeken Tevfik Ergen, GUHEM'in çocuklara yeni ufuklar kazandırdığını ifade etti.

İstanbul'dan gelen Mustafa Kaplan, GUHEM'in çocuklara ilham kaynağı olduğunu ve merkezin, uzayla ilgili etkinlikleriyle çocukların bakış açılarını genişlettiğini belirtti.

Kaplan, BTSO, Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK'a GUHEM'i Türkiye'ye kazandırdıkları için teşekkür etti.

GUHEM, Türkiye'nin uzay ve havacılık sektöründe gelecek nesilleri yetiştirmek ve bu alandaki farkındalığı artırmak adına önemli bir role sahip olarak öne çıkıyor.

AW134414_07