Şirketten yapılan açıklamaya göre, Limak Şirketler Grubu, sekiz yıldır başarıyla devam eden "Türkiye’nin Mühendis Kızları" projesini ülke sınırlarının dışına taşımaya devam ediyor. Limak Şirketler Grubu'nun yurt dışında GEG girişimiyle sürdürdüğü proje, Kosova’da ilk mezunlarını verdi.

Altının parıltısı: Adana'da Ayçiçeği şöleni Altının parıltısı: Adana'da Ayçiçeği şöleni

Öğrencilerin mezuniyeti nedeniyle Kosova’nın başkenti Priştine’de düzenlenen törene Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı’nın yanı sıra Limak Şirketler Grubu ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ve proje yetkilileri de katıldı.

Limak Şirketler Grubu'nun Kosova'da UNDP Kosova temsilciliği ile ortaklaşa gerçekleştirdiği programı tamamlayan 20 Kosovalı öğrenci, 100’den fazla ülkede geçerliliğe sahip sertifikalarını, başkent Priştine’de düzenlenen törende aldı.

Akademik başarılarının yanı sıra, program içinde yer alan modülleri de tamamlayan öğrenciler bir yıl boyunca eğitim aldı. Dijital iletişim, etkili ekip yönetimi, kişisel marka oluşturma gibi eğitimlerin de yer aldığı programda ayrıca öğrencilere mentörlük verildi ve staj imkanı sağlandı.

Kadınların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarındaki temsilini ve kadın istihdamını artırmayı amaçlayan uluslararası iyilik girişimi Global Engineer Girls, sunduğu eğitim, mentörlük ve kariyer fırsatlarıyla genç kadınların mühendislik alanlarında deneyim kazanmalarına ve kariyer yapmalarına imkân sağlıyor. Erkek egemen sektörlerde kız çocuklarına ve geleceğin kadın mühendislere ilham veren GEG, Kosova’nın yanı sıra Kuveyt, Kuzey Makedonya ve Suudi Arabistan’da da devam ediyor.

- "Kadınlara fırsat yaratmak bizim sorumluluğumuz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Limak Holding ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, programın yurt dışı mezuniyet töreninde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, "Global Engineer Girls projemiz Limak'taki vizyonumuz için gerçekten önemli bir dönüm noktası. Geçtiğimiz yıl boyunca Kosova’daki mühendis kızların kaydettiği ilerlemeyi görmek beni çok heyecanlandırdı, hepsinin önünde parlak bir gelecek olduğuna eminim. Mühendislik artık erkeklerin dünyası değil. Limak olarak genç kadınları eğitimlerinde ve kariyerlerinde destekleyerek STEM alanında başarılı olmaları için fırsatlar yaratmaya devam etmeyi sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Türkiye’den başlayıp yurt dışına çıktığımız bu program ile iş dünyasına nitelikli genç mühendis kadınlar kazandırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Projeye destek ve ilgileri için Kosova Cumhurbaşkanı Osmani’ye ve hükümet üyelerine teşekkür eden Özdemir, "Genç kadınların iş dünyasında etkin ve güçlü roller almasının önünü açacak bu projeyle Kosova’nın gelecek vizyonuna hayat verecek nesillere katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Genç Kosova Cumhuriyeti’nin geleceğini kadın mühendisler inşa edecek. Limak olarak, Kosova’da yerel iş gücü potansiyelini ‘cinsiyet eşitliği’ perspektifiyle artırmanın ve bugün ilk mezunlarımızı vermenin heyecanını yaşıyoruz. Başarılarından dolayı 20 öğrencimizi de gönülden tebrik ediyorum, artık her biri ülkelerinin geleceğinde çok daha donanımlı olarak rol almaya hazırlar." değerlendirmesinde bulundu.

Programın farklı yerlerde daima başarıya ulaşmasını sağlayan, mentörlere, ailelere ve gönüllülere şükranlarını sunan Özdemir, bu kolektif çabanın genç kızların zorlukların üstesinden gelmesine, öz güven kazanmalarına ve tüm potansiyellerini ortaya çıkarmalarına katkı sağladığını kaydetti. Özdemir, GEG kapsamında dünyanın farklı bölgelerindeki programlarıyla daha fazla öğrenciye ulaşarak cam tavanları yıkmaları için çalıştıklarını belirterek, nitelikli kadın mühendisleri küresel iş dünyasına kazandırmak için programı ve kapsamını genişleteceklerini vurguladı.