İsrail, Gazze'ye gece saatlerinde 100 saldırı gerçekleştirdi. Saldırılar sırasında Hamas üyesi Emced Macid Muhammed Ebu Avde'nin öldüğü iddia ediliyor. İsrail ordusu, bu saldırılar sırasında bir yeraltı tüneli, silah deposu ve Hamas'a ait birçok komuta merkezini hedef aldı. Ayrıca, bir camiyi bombalayan İsrail güçleri, caminin Hamas tarafından gözlem noktası ve hazırlık alanı olarak kullanıldığını öne sürdü.

Bu saldırılar, Hamas'ın İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın "Aksa Tufanı" adını verdiği kapsamlı bir saldırının parçası olarak gerçekleşti. Gazze'den İsrail'e binlerce roket atıldı ve Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'nı ele geçirdi. İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne çok sayıda savaş uçağıyla saldırı başlattı.

Pakistan'da 5,5 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi Pakistan'da 5,5 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

Bu çatışmada İsraillilerin 1400'ü ağır olmak üzere 306'sı asker olmak üzere 4 bin 834 kişi yaralandı ve Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'na göre 1524'ü çocuk, 3 bin 785 kişi öldü, 12 binden fazla kişi yaralandı. Batı Şeria'da da İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 81 Filistinli öldü.

Ayrıca, İsrail'in Lübnan sınırındaki Hizbullah ile başlayan çatışmalarda 12 Hizbullah üyesi, 2 İslami Cihad üyesi ve bir gazeteci olmak üzere 3 sivil hayatını kaybetti. Lübnan'dan düzenlenen saldırılarda ise 2 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil öldü.

Son olarak, İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği 17 Ekim saldırısında 471 kişi öldü ve 342 kişi ağır şekilde yaralandı.