Sabancı Holding yöneticisi Özdemir Sabancı dahil 3 kişi, 9 Ocak 1996 yılında DHKP-C'li teröristler tarafından İstanbul Sabancı Center'da öldürüldü.

thumbs_b_c_c4e32d8908aeccbe2f9c7eeb03c0e4f7

Cinayetin faillerinden terörist Fehriye Erdal, Türkiye'den kaçtıktan sonra yakalandığı ve bir süre ceza aldığı Belçika'da aranıyor.

Firari Fehriye Erdal, Belçika'nın "en çok aranan kişiler" listesindeki 14 kişiden biri. Belçika'da uzun yıllar süren yargı sürecinden sonra 15 yıl hapis cezasına mahkum edilen Fehriye Erdal yakalanabilmiş değil.

Ev hapsinden firar etmişti

Terörist Fehriye Erdal, Sabancı suikastinden sonra Türkiye'den kaçtı.

Fehriye Erdal, cinayetten 3 yıl sonra 1999 yılında Belçika'nın Knokke şehrinde evinde çıkan yangın sonucu "Neşe Yıldırım" adına düzenlenmiş sahte pasaportla yakalandı.

"Çete üyesi" olmak suçundan yargılanan Fehriye Erdal, bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Daha sonra ev hapsine alınan Fehriye Erdal, 2006 yılında firar etti.

Fehriye Erdal'ın firarından 2 gün sonra Bruges Ceza Mahkemesi, 28 Şubat 2006 yılında, gıyabında 4 yıl hapis cezası verdi. Ayrıca 10 yıl boyunca kamu haklarından mahrum edilmesi kararlaştırıldı. Gent Temyiz Mahkemesi de 7 Kasım 2006 yılında bu cezaları onadı.

Bruges Mahkemesi, aynı dava kapsamında DHKP-C'yi "terör örgütü" olarak nitelendirdi. Belçika'da adli alanda örgütün terörist sıfatı resmiyete döküldü.

Bruges Ağır Ceza Mahkemesi, suikastın üzerinden 20 yıl geçtikten sonra 25 Mayıs 2016 yılında Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan Belçika'da yargılanmasına karar verdi.

Mahkeme, 2017 yılında DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ı Türkiye'de işlediği suçlardan gıyabında 15 yıl hapis cezası ile 10 yıl sivil ve siyasi haklardan mahrumiyet cezasına çarptırdı.

Özdemir Sabancı suikastı

İş adamı Özdemir Sabancı ile Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe, 9 Ocak 1996 yılında DHKP-C'li teröristler tarafından İstanbul Sabancı Center'da öldürüldü. Cinayetin Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından işlendiği tespit edildi.

Mustafa Duyar yakalanıp hapse atıldı, 1999 yılında hapishanedeki bir isyanda öldürüldü. Fehriye Erdal ve İsmail Akkol ise kaçmayı başardı.

Yunanistan'da yargılanıp serbest bırakılan İsmail Akkol, 2016 yılında Türkiye'ye yasa dışı yollardan girince yakalandı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Gıyabında hapis cezası bulunan terörist Fehriye Erdal'ın ise nerede olduğu henüz bilinmiyor.