FBI tarafından evine baskın gerçekleşen ilk eski Amerikan Başkanı olsa da ülkeye başkanlık eden isimler görevdeyken FBI soruşturmalarıyla karşı karşıya.

Eski Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki Mar-A-Lago malikanesine gerçekleşen baskın, FBI tarafından eski bir Amerikan Başkanının evine yapılan ilk baskın olsa da Trump FBI tarafından soruşturulan ilk Amerikan Başkanı değil.

Donald Trump, Florida’daki Mar-A-Lago malikanesine yapılan “habersiz baskını” “adalet sisteminin silah olarak kullanılması” ve “savcılık yetkisinin kötüye kullanılması” olarak nitelemiş ve “daha önce bir Amerikan Başkanının başına böyle bir şey gelmediğini” söylemişti.

FBI soruşturmaları ile karşılaşan Amerikan Başkanları şu şekilde:

2022_08_abd1

Richard Nixon

37. Amerikan Başkanı Richard Nixon, 8 Ağustos 1974 yılında, Watergate skandalı sonrası görevden alınmamak için istifa etti.

NASA'nın fırlatma üssü de etkilenecek NASA'nın fırlatma üssü de etkilenecek

Amerika tarihindeki en büyük siyasi skandallardan biri olarak anılan Watergate, 17 Haziran 1972 yılında, 5 kişinin Washington DC’deki Watergate kompleksinde bulunan Demokratik Ulusal Komite ofislerine zorla girmeye çalıştığının fark edilmesiyle patlak verdi.

Nixon’ın basın sekreteri Ron Ziegler, olayı “üçüncü sınıf bir hırsızlık girişimi” olarak niteledi.

Washington Post, Ağustos 1972 yılında Nixon’ın seçim kampanyası için ayrılan 25 bin dolarlık fonun hırsızlardan birinin banka hesabına aktarıldığını bildirdi.

10 Ekim 1972 yılında FBI, Nixon’ın yardımcıları ve hırsızlar arasında bağlantılar bulunduğunu ortaya çıkardı.

8 Ocak 1973 yılında Nixon aleyhine Watergate davası açıldı ve 9 Mayıs 1974 yılında Nixon’ın görevden alınmasına dair işlemler Meclis Yargı Komitesinde başladı.

Görevden alınma riski ile karşı karşıya olan Nixon, görevinden istifa eden tek Amerikan Başkanı oldu.

Ronald Reagan

1981-1989 yıllarında Amerika’nın 40. Başkanı olarak görev yapan Ronald Reagan, Hizbullah tarafından Lübnan’da esir tutulan Amerikalıların serbest bırakılması karşılığında İran’a gizli silah satışını ortaya koyan İran-Kontra skandalı nedeniyle FBI soruşturması ile karşı karşıya kaldı.

İran’a silah satışları, 1979 yılında iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren Tahran’daki Amerikan Büyükelçiliğinin işgali ve 52 çalışanın rehin alındığı bir dönemde büyük tepki ile karşılandı.

Soruşturma kapsamında, Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi Albay Oliver North da dahil olmak üzere çok sayıda Beyaz Saray yetkilisi suçlu bulundu. Reagan’ın satışa dahil olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunamadı.

2022_08_AA-19487669-1-

Bill Clinton

1993-2001 yıllarında Amerika’nın 42. Başkanı olarak görev yapan Bill Clinton ve eşi Hillary Clinton, 1993 yılında Arkansas eyaletindeki gayrimenkul yatırımlarına dair Whitewater emlak skandalı kapsamında FBI soruşturması ile karşı karşıya kaldı.

Arkansas Valisi olarak görev yaptığı dönemde yerel bir bankaya, James ve Susan McDougal ile ortak kurdukları şirkete, yasa dışı yollardan kredi sağlaması için baskı yapmakla suçlandı.

Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile ilişkisinin ve devlet görevlisi Paula Jones’a yönelik cinsel taciz suçlamalarından sonra, Temsilciler Meclisinin kararı ile azledildi.

1999 yılında Senato’da yapılan oylama ile söz konusu suçlardan aklanarak görevine devam etti.

2022_08_AA-17038483

George W. Bush

2001-2009 yıllarında 43. Amerikan Başkanı olarak görev yapan George W. Bush hakkında, CIA ajanı Valerie Plame’nin kimliğini gazeteci Robert Nova’ya deşifre ettiği iddiasıyla soruşturma açıldı.

Irak politikasını eleştiren eski büyükelçi Josep Wilson’a misilleme olarak, eşi Valerie Plame’nin ismini basına sızdırdığı iddia edildi.

Başta eski Başkan Bush olmak üzere yönetimden çok sayıda yetkili 22 ay süren soruşturmayla karşı karşıya kaldı, Amerikan Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin yardımcısı Lewis Libby, federal ajanlara yalan söylemekten suçlu olarak bulundu.