Yetkililer yangının yayılması nedeniyle Hostens, Saint-Magne ve Belin-Beliet bölgelerindeki 3 bin 800 kişiyi tahliye etti.

orman yangını-6

Fransa tarihinin en büyük yangınlarından birinin yaşandığı Gironde bölgesindeki Landiras'ta, büyük bir yangının başladığı ve en az 6 bin hektarlık alanın kül olduğu belirtildi.

yangın-7

Dün öğleden sonra ülkenin güneybatısındaki Hostens kasabası civarındaki çam ormanında yangın çıktı.

Biri kamyon 4 aracın yandığı afette itfaiye ekiplerinin karşı ateş başlatma taktiğiyle yangını durdurmaya çalıştığı belirtiliyor.

12 Temmuz tarihinde başlayan ve söndürülemeyen yangının yeni yangını tetiklediği ihtimali

Gironde Valiliği, yeni yangının Landiras'ta 12 Temmuz tarihinde başlayan ve kontrol altına alınamayan yangından kaynaklanmış olabileceğini açıkladı.

Valilik, bölgede ikilim elverişsizliğinin yangınla mücadeleyi zorlaştırdığını bildirdi.

Landiras yangınında 14 bin hektarlık alan kül olmuştu.

Dün bölgede küçük çapta birçok yangının çıktığı ve bazılarında alevlerin halen kontrol altına alınamadığı söyleniyor.

Mescid-i Aksa'da Ramazanın Başlangıcı: İlk Teravih Namazı Kılındı Mescid-i Aksa'da Ramazanın Başlangıcı: İlk Teravih Namazı Kılındı

Dördüncü sıcak hava dalgasının yaşandığı ülkenin güney ve batısında 16 bölgede turuncu alarm durumuna geçildi.

30 gündür söndürülemeyen yangın

Gironde bölgesinde 12 Temmuz tarihinde başlayan, 14 bin hektar alanın yandığı Landiras yangın kontrol altına alınmadığı ve alevlerin aktif halde olduğu söyleniyor.

Ülke tarihinin en büyük yangınları arasında olduğu belirtilen afette, alevlerin başka yakın civarlara sıçrama riskinin olduğu belirtiliyor.