Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk, satın aldığı sosyal medya Twitter'ın yönetim kurulunu feshederek kendisini "tek yönetici."

Sosyal medya Twitter, Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC şirketin tek yöneticisinin Elon Musk olduğunu bildirdi.

elon muskk-1

Elon Musk, soyal medya Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şirketin tek yöneticisi olmasının "geçici" bir durum olduğunu kaydetti.

thumbs_b_c_dc9824bbfa7d15398f92e08f7342ca5b

İşine son verilen üst yöneticiler arasında İcra Kurulu Başkanı Parag Agrawal, Mali İşler Müdürü Ned Sega ve eski Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor da yer aldı.

Elon Musk, daha önce, Hukuk Politikaları Direktörü Vijaya Gadde de dahil olmak üzere bazı üst düzey yöneticileri de görevden almıştı.

Suudi Arabistan'daki Kraliyet Holding Şirketi (KHC) Üst Yöneticisi Prens Velid bin Talal, sosyal medya Twitter'da Elon Musk'tan sonra ikinci en büyük hissedar konumunda bulunuyor.

Elon Musk'ın sosyal medya şirketi sosyal medya Twitter'ı 44 milyar dolara satın alma sürecinin tamamlandığı bildirilmişti.

Sosyal medya Twitter, anlaşmayı feshettiği için Elon Musk'a dava açmıştı

Daha önce sosyal medya Twitter'da yüzde 9,2'lik hisse satın alan Elon Musk, 14 Nisan tarihinde SEC'e yaptığı bildirimde, sosyal medya Twitter'ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu.

Sosyal medya Twitter'dan 25 Nisan'da yapılan açıklamada şirketin Elon Musk'a satılmasına yönelik anlaşmanın sağlandığı bildirilmişti.

Rusya'dan harekâta yeşil ışık: Türkiye'nin yasal hakkı Rusya'dan harekâta yeşil ışık: Türkiye'nin yasal hakkı

Elon Musk, 13 Mayıs tarihinde sosyal medya şirketi Twitter'ı 44 milyar dolara satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurmuş, gerekçe olarak da "spam ve sahte hesapların, toplam kullanıcıların yüzde 5'inden azını oluşturmasına yönelik hesaplamaların detaylarının beklendiğini" bildirmişti.

Elon Musk, 8 Temmuz'da birden çok hükmünün ihlalini gerekçe göstererek sosyal medya Twitter'ı satın alma anlaşmasını feshettiğini bildirmişti.

Elon Musk'ın avukatları, SEC'e yapılan bildirimde, sosyal medya Twitter'ın, şirketin iş performansı için önemli olan platformdaki sahte ya da spam hesaplarla ilgili birden çok bilgi talebine yanıt vermediğini ya da yanıtlamayı reddettiğini belirtmişti.

Sosyal medya Twitter ise anlaşmayı feshettiği için Elon Musk'a dava açmıştı.