Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk, sosyal medya şirketi Twitter'ı 44 milyar dolara satın alma anlaşmasını geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, sosyal medya Twitter anlaşmasının "Uygunsuz (Spam) ve sahte hesapların, toplam kullanıcıların yüzde 5'inden azını oluşturduğu hesaplamasına dair beklenen detaylar sebebiyle" geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

elon-1

Seans öncesi işlemlerde sosyal medya Twitter hisseleri yüzde 15’ten fazla değer kaybederek 38 doların altına geriledi.

Gözden kaçırmayın

İşte Instagram'ın en çok takip edilenleri İşte Instagram'ın en çok takip edilenleri

elonn

Elon Musk sosyal medya Twitter'ı 100 ülkenin GSYH’nın üzerinde bir ödeme ile servetinin 5’te birini gözden çıkararak satın almaya karar vermesi dikkati çekmişti.

Sosyal medya Twitter'da yüzde 9,2'lik hisse satın alan Elon Musk, 14 Nisan tarihinde Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yaptığı bildirimde sosyal medya Twitter'ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu.

Sosyal medya Twitter'dan 25 Nisan tarihinde yapılan açıklamada, şirketin hisse başına 54,2 dolara Elon Musk'a satılmasına yönelik anlaşmanın sağlandığı bildirilmişti.

Elon Musk sosyal medya Twitter'ı satın almak için teklif ettiği tutarı nasıl finanse edeceği tartışma konusu olurken ünlü milyarder, SEC'e yaptığı bir başka bildirimde 46,5 milyar dolarlık finansmanı sağladığını kaydetmişti.

Elon Musk'ın 21 milyar doları öz kaynak olmak üzere 33,5 milyar dolarlık kaynak ayırmayı taahhüt ettiği belirtilen bildirimde, Morgan Stanley dahil bankaların 13 milyar dolarlık kredi sağlamayı kabul ettiği kaydedilmişti.

Elon Musk, sosyal medya Twitter’i satın alma hedeflerinden birisi olarak platformdan spam mesaj göndermek için kullanılan profilleri yasaklamak istediğini açıklamıştı.

SEC belgelerine göre, sosyal medya Twitter ya da Elon Musk anlaşmayı iptal ederse 1 milyar dolar para cezasına çarptırabilecek.