Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, Kadın-Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçelemenin Uygulanması Projesi ile Türkiye'de pilot il olarak seçilen Edirne’de kadınların güçlenmesine ve kadın erkek eşitliğinin sağlanmasına katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Kozan'da Kamyonla Çarpışan Otomobil Kazasında 2 Ölü, 2 Yaralı Kozan'da Kamyonla Çarpışan Otomobil Kazasında 2 Ölü, 2 Yaralı

Edirne Belediyesi olarak, projeye 2014 yılında UN Women ve Sabancı Vakfıyla birlikte başladıklarını ve bu çalışmanın faydalarını gördüklerini belirten Gürkan, "Edirne, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet'in sarsılmaz bekçisi. Bu nedenle 2015 yılından itibaren bütçelerimizin tümü toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeler oldu." diye konuştu.

Gürkan, kadın ve erkek eşitliğinin Cumhuriyet'le gelen en önemli kazanımlardan olduğunu belirtti.

"Kuşkusuz farklılıklarımız var. Farklılıklarımız da zenginliklerimizdir. " diyen Gürkan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu kapsamda toplu ulaşımda kadın çalışanlarımız, kadın şoförlerimiz olsun istedik. Çünkü o güne kadar Edirne’de toplu ulaşımda istihdam edilen kadınlarımız yoktu. İğneyle kuyu kazar gibi o arkadaşlarımızı bulduk, istihdam ettik. Edirne Belediyesi olarak buna özendirmek için, bir Meclis kararı aldık. Toplu ulaşımda kadın çalıştıran araçlardan, 'ruhsat harcı bedeli almayacağız' dedik.

Yine ardından bir karar aldık. Saat 22.00 'dan sonra toplu ulaşım kullanan kadınlar durak harici istedikleri yerde düğmelere basarak, inebilirler, dedik. Türkiye’de ilklerden biriydi. Ardından bir karar daha aldık. Kentte öncesinde 24.00'te toplu ulaşım bitiyordu. Şehrin ana iskeletini oluşturan 5 ayrı hatta saat başı toplu ulaşımı sabaha kadar devam ettirdik. Sonra bir karar daha aldık. Belki en kıymetli kararlardan biriydi. Kadına şiddet, taciz, uyuşturucu kullanımı, çocuk şiddeti, çocuk tacizi gibi suçlardan ceza almış kişilerinde toplu ulaşımda çalışmasını engellememiz gerekiyordu. Bunları engelleyici bir karar aldık."

Daha sonra AB Türkiye Delegasyonu Program Yöneticisi Umut İlkay Kavlak ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nde görevli Uzman Akın Yumuş proje hakkında bilgiler verdi.