Dergide Edirne Valisi Yunus Sezer'in "Gönül diliyle" başlığıyla kaleme aldığı yazı da yer aldı.

Sezer, yazıda Edirne'nin Türkiye'nin olduğu kadar Balkanlar'ın da en önemli şehirlerinden olduğunu belirtti.

Trafik kazalarında matbu tutanağa son Trafik kazalarında matbu tutanağa son

Bu durumun hem geçmiş hem de günümüz için geçerli olduğunun altını çizen Sezer, şunları kaydetti:

"Edirne, II. Murat Han'ın banisi olduğu, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan II. Mehmet Han'ın doğduğu, büyüdüğü ve sonrasında İstanbul'un fethini gerçekleştirdiği bir şehirdir. Bu şehrin bir pergelinin bir ayağı Edirne üzerindeyse diğer ayağı Musul'da, Kerkük'te, Halep'te, Kudüs'te, Hicaz'da, Yemen'de, Sofya'da, Niş'te, Üsküp'te, Belgrad'da, Saraybosna'dadır.

Bu şehrin kültür pergelinin ayağı Kırkpınar'da, Kakava'daysa diğer ayağı Ayvaz Baba'dadır, diğer ayağı Mimar Sinan'la Selimiye'de diğer ayağı Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayrettin'le Mostar Köprüsü'ndedir. Bu şehrin insan pergelinin bir ayağında Hacı Bayram Veli varsa diğer ayağında Pir Hayati vardır."

Edirne'nin konuşan bir şehir olduğunu belirten Sezer, "Ancak onun söylediklerini duymak için onun tarih içinde yaşadığı hüznü, sevinci, matemi, yası, bayramı bilmek gerekir." dedi.

Sezer, Gazi Mustafa Kemal'in ilan ettiği Cumhuriyet'in 100'üncü yılında bir yandan Cumhuriyet'in mirası "Millet olma yolunda" birlik ve beraberlik için hareket ederek, Cumhuriyet'e sahip çıkmak ve eski başkente hizmet etmek zamanı olduğunu kaydetti.

Genel Yayın Yönetmenliğini Prof. Dr. Mustafa Hatipler'in yaptığı dergide gastronomi, tarım, kültür, sosyoloji ve portre içeren araştırma ve makaleler de yer alıyor.