Bankanın bu zamana kadar Ukrayna için sağladığı acil durum finansman tutarı 13 milyar dolara ulaştı.

Türkiye'nin Enflasyonla mücadeledeki yol haritası netleşiyor Türkiye'nin Enflasyonla mücadeledeki yol haritası netleşiyor

dünya bankası ukranya

Bankadan yapılan yazılı açıklamada, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası finansmanı İngiltere 500 milyon dolar ve Danimarka 30 milyon dolar tarafından sağlanan kredi garantileri ile desteklendi.

dünya bankası-1

Rusya'nın başlattığı savaşın neden olduğu acil ihtiyaçları karşılamasına yardımcı olmak için Ukrayna'ya toplam 530 milyon dolarlık ek destek sağlanacağı bildirildi.

Söz konusu kaynağın, "Ukrayna'da İdari Kapasite Dayanıklılığı için Kamu Harcamaları (PEACE) Projesi" kapsamında aktarılacağı belirtilen açıklamada, sağlık, eğitim ve sosyal koruma gibi temel kamu hizmetlerinin sağlanması dahil olmak üzere, devamlı kamu kapasitesinin desteklenmesinin hedeflendiği belirtildi.

Dünya Bankası şimdiye kadar Ukrayna için 13 milyar dolarlık acil durum finansmanı sağladığı kaydedildi.

Bankanın açıklamasında, finansman desteğinin Ukrayna'nın temel hükümet hizmetlerini sağlamaya devam etmesine izin verdiği ve savaşın neden olduğu insani ve ekonomik kayıpların etkilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu söyledi.