Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge, Avrupa'nın, geçen aydan beri dünyada yayılan maymun çiçeği virüsünün merkez üssü olmayı sürdürüyor.

Basın toplantısında konuşan Dr. Hans Kluge, Avrupa'daki maymun çiçeği salgınında son durumu değerlendirdi.

dünya sağlık örgütü-2

Dr. Hans Kluge, virüsün kıta genelinde 25 ülkede yayıldığını belirterek şimdiye kadar doğrulanan 1600 vakadan yüzde 85'inin Avrupa'da bulunduğunu, bu kıtanın virüsün merkez üssü olmayı sürdürdüğünü söyledi.

dünya sağlık

Virüsün yayılmasının artık risk taşımaya başladığının altını çizen Dr. Hans Kluge, DSÖ Acil Durum Komitesinin bu konuyu masaya getirmek üzere 23 Haziran tarihinde toplanacağı bilgisini paylaştı.

dünya sağlık örgütüü-1

Dr. Hans Kluge "Virüsün dolaşımı devam ettikçe taşıdığı risk de o kadar büyük olacak ve endemik olmayan ülkelerde güçlü bir zemin edinecektir."

Dünya Sağlık Örgütü üyesi ülkelere maymun çiçeği salgınını kontrol etmek için acil tedbir alma çağrısında bulunan Dr. Hans Kluge, "Maymun çiçeği yıllar boyunca Batı ve Orta Afrika'da endemik haldeydi ve dünya bu virüsü dikkate almadı.

SGK'dan milyonları Yakından ilgilendiren işte o karar SGK'dan milyonları Yakından ilgilendiren işte o karar

Şimdi virüsün Avrupa ve diğer kıtalarda yayılıyor olması, bölgesel sorunların ne kadar çabuk dünyayı sarabileceği gerçeğini bize gösteriyor."

Dünya Sağlık Örgütü dün yapılan açıklamada, maymun çiçeğinin endemik olmadığı 39 ülkede toplam 1600'ün üzerinde vakanın doğrulandığı açıklanmıştı.