Uzm. Dr. Muharrem Arslandağ, bir kalp ve damar hastalıkları uzmanı olarak, sporun sağlıklı bir yaşam için temel olduğunu, ancak doğru yapılmadığı takdirde ölüme sebep olabileceğini belirtiyor. Özellikle yeterince idman sahibi olmayan kişilerin anatomik ve fizyolojik sınırlarını zorlamaları, ciddi sakatlıklara ve hatta ölümlere yol açabilmektedir.

Son zamanlarda amatör ve profesyonel spor sahalarında, travma ve şiddet olmadan da gelişen ölümler görülmeye başlanmıştır. Spor aktivitesi esnasında gelişen ve Dünya Sağlık Örgütüne göre 6 saat içinde kendini gösteren ölüm olayı, ani ölüm olarak ifade edilmektedir. Bu ölüm olaylarının % 90'ının nedeni kalp ve damar hastalıklarıdır. Kalp ve damar hastalıkları içinde en önemlileri ise kalp kası hastalıkları, ciddi kapak hastalıkları, ciddi ritim bozuklukları, aort ve akciğer damar hastalıkları, akciğer arat damar tıkanıklıkları, beyin damar anormallikleri ve tıkanıklıkları, kalp damar tıkanıklıkları ve doğumsal kalp damarı hastalıklarıdır.

Uzm. Dr. Arslandağ, genellikle idmanlı sporcularda 30-35 yaş altında kalp damar hastalıklarından ziyade olan nedenlerin ani ölüme neden olduğunu belirtiyor. Daha yaşlı kişilerde ise öncelikle damar sertliği nedeniyle ani ölüm riski yükselmektedir.

Profesyonel sporcuların periyodik muayeneleri nedeniyle kalp hastalıklarına yakalanma riski daha düşüktür. Bu nedenle amatör kişiler de kendilerini düzenli olarak kontrol ettirmelidirler. Kardiyoloji uzmanı tarafından çekilen EKG ve EKO, detaylı fizik muayene ve tahliller ile yapılacak muayene ile düzenli yapılan sporun şiddetinin aniden arttırılması gibi yapılan en büyük yanlışların önüne geçilebilir.

Ramazan'da omurga sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz! Ramazan'da omurga sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz!

Uzm. Dr. Arslandağ, özetle, profesyonel sporcu olmadığı halde düzenli veya düzensiz spor yapmak isteyenlerin de tehlike altında olduğunu vurguluyor. Sporun sağlıklı yaşam için önemli olduğunu ancak doğru yapılmadığı takdirde tehlikeli olabileceğini belirtiyor. Düzenli veya düzensiz spor yapmayı planlayan herkesin öncelikle bir kalp muayenesinden geçmesinin uygun olacağını öneriyor.