2 Kasım'da sosyal medya paylaşımından sonra kendisinden haber alınamayan Çinli tenisçi Pıng Şuai, Pekin'de gençlik turnuvasında görüldü.

thumbs_b_c_87b8b49b7e2003139cc3fe2f32e2cac8

Çin'in sosyal medya sitesi Weibo'da China Open'ın gönderisinde Pıng Şuai, bir kortun yanında ayakta el sallayarak ve çocuklar için büyük boy hatıra tenis toplarını imzalarken görüldü.

Gönderide, Pıng Şuai ortadan kaybolmasına ya da suçlamasına yer verilmedi.

Pıng Şuai görüntüleri, devlet medyasının milliyetçi çizgideki Global Times gazetesinin Yayın Yönetmeni Hu Şicın'in dün sosyal medya Twitter'dan yaptığı "kendi evinde özgürce kaldığı" ve "yakında halka görüneceği ve bazı etkinliklere katılacağı" bilgilerini içeren paylaşımından sonra ortaya çıktı.

35 yaşında Pıng Şuai, 2 Kasım'da Çin'in sosyal paylaşım sitesi Weibo'da yaptığı paylaşımda, 2013 yılı ve 2018 yıllar arasında Çin'de başbakan yardımcılığı görevini üstlenen Cang tarafından cinsel ilişkiye zorlandığı iddiasında bulunmuştu.

Çin devlet kanalı CGTN, paylaşımından sonra kendisinden haber alınamayan Çinli tenisçi Pıng Şuai kaleminden olduğu iddiasıyla mektup yayımlamıştı.

Bayanlar Tenis Birliği Başkanı ve Üst Yöneticisi Steve Simon'a yollanan mektupta, "Cinsel tacize uğradığım yönünde çıkan iddialar doğru değil. Kayıp ya da güvenliğin olmadığı bir yerde değilim. Evimde dinleniyorum ve her şey yolunda. Beni önemsediğiniz için teşekkürler."

Çinli tenisçinin güvende olmadığına dair şüpheler iyice arttı

Mektuba rağmen Pıng Şuai tacize uğradığını iddia ettiği 2 Kasım'dan beri kimseyle görüşmemesi ya da sosyal medya hesaplarından paylaşım yapmaması, uluslararası tenis camiasında Çinli tenisçinin güvende olmadığına dair şüpheleri iyice artırmıştı.

WTA, iddiaların şeffaf şekilde soruşturulmasını talep ederken Profesyonel Tenisçiler Birliği kınama mesajı yayımlamıştı.