Kovid-19 salgının başlangıcından beri, önceki güne kadar ülkede salgının yayılmadığını iddia eden Kuzey Kore'de, son 24 saatte 21 kişi yaşamını yitirdi.

Kuzey Kore'de, son 24 saat içinde 174 bin 440 kişide yüksek ateş belirtisi görüldü, böylelikle ülkede nisan ayı sonundan beri yüksek ateşi olanların sayısı 524 bin 440'a yükseldi.

kovid-19-14

Yüksek ateş belirtisi görülen kişilerden 243 bin 630'u sağlığına kavuşurken, 280 bin 810'u tecrit edildi.

kovid-19-salgını

Son 24 saat içinde 21 kişinin yaşamını yitirdiği Kuzey Kore'de, son 2 günde ölenlerin sayısı 27'ye yükseldi.

kuzey-kore

Kuzey Kore resmi medyası, yüksek ateş belirtisi gösteren 524 bin 440 kişi ile ve yaşamını yitiren 27 kişiden Kovid-19 teşhisi konulduğuna dair herhangi bir bilgi vermedi.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberine göre, yüksek ateş belirtisi olan kişilerden alınan örneklerde Kovid-19'un Omicron varyantı tespit edildi. test yapılan ve Omicron belirlenen kişi sayısına dair detay paylaşılmadı.

Salgın büyük bir felaket

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, katıldığı iktidardaki Kore İşçi Partisinin politbüro toplantısında salgını tarihsel anlamda "büyük bir felaket" olarak niteledi.

Kim Jong-un, salgının en kısa zamanda dengeli bir hale getirilebilmesi için halk ve hükümete birlik içinde olmaları çağrısı yaptı.

Ülkesinin salgını kontrol altına alabileceğini söyleyen Kim Jong-un, yetkililerden diğer ülkelerin salgınla başarılı mücadelelerinden ve Çin'in tecrübelerinden dersler çıkarmalarını istedi.

KCNA'nın haberinde, toplantıda tıbbi malzemelerin dağıtımının ele alındığı söylendi.

Gözden kaçırmayın

Pekin'de Kovid-19 tedbirleri genişletildi Pekin'de Kovid-19 tedbirleri genişletildi

Toplantıda politbüro üyelerine sunulan raporda, ülkenin acil durum salgın ofisi yetkilileri, "aşırı ilaç almak gibi yanlışlar ve bilimsel tıbbi tedavi yoksunluğunun" ölümlerin çoğuna neden olduğunu belirtti.

İlk vakalar önceki gün duyuruldu

Kuzey Kore'de 12 Mayıs tarihinde ilk Kovid-19 vakası tespit edilmişti. Vaka sayısına dair bilgi paylaşılmazken, vakaların Omicron'un "BA.2" olarak bilinen alt varyantı olduğu belirtilmişti.

Belirlenen vakalardan sonra ülkede "acil durum" ilan edilirken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, salgının yayılmasını önlemek için ülkedeki tüm il ve ilçelerde "sokağa çıkma yasağı" uygulanması çağrısı yapmıştı.

Ülkede dün 6 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklanmış, bu kişilerden yalnızca birinin ölümüne Kovid-19'un Omicron varyantının neden olduğu resmen duyurulmuştu.

Sağlık sistemi çok da iyi olmayan ve halkın Kovid-19'a karşı aşılanmadığı Kuzey Kore'de büyük bir salgın yaşanması insani krize yol açabilir.

Kuzey Kore, Dünya Sağlık Örgütünün düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı hedefleyen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programınca (COVAX) yapılan milyonlarca dozluk aşı teklifini reddetmişti.

Kuzey Kore, Kovid-19 salgınının kararlı tedbirler sayesinde ülkede yayılmadığını iddia ederken, kapatılan sınır kapılarının ülke ekonomisine ciddi darbe vurduğu söyleniyor.