BURSA (AA) - Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Kütahya, Çanakkale, Yalova ve Bilecik'te 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla törenler düzenlendi.

Bursa'da Heykel'de gerçekleşen törende Vali Mahmut Demirtaş ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın ardından Heykel Valilik binasında Vali Demirtaş ve Alinur Aktaş tebrikleri kabul etti.

Heykel Atatürk Caddesi'nde devam eden etkinlikte, Yıldırım Belediyesi ile Nilüfer Belediyesi Halk Oyunları Ekibi gösteri sergiledi.

Bursa Mehteran Takımının ve Tahtakıran-Kılıç-Kalkan Halk Oyunları Derneğinin gösterisinin ardından tören resmi geçitle sona erdi.

- Eskişehir

Vilayet Meydanı'ndaki törende Vali Hüseyin Aksoy, Muharip Hava Kuvveti ve Garnizon Komutanı Hava Korgeneral İsmail Güneykaya ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet İlker Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın ardından kutlama programı Atatürk Bulvarı'nda sürdü.

Bulvardaki etkinlikte, Vali Aksoy, Garnizon Komutanı Hava Korgeneral Güneykaya ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlker, tören aracıyla askeri birliklerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Protokolün şeref tribünündeki yerlerini almasının ardından askeri bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalarda Jandarma Komando Birliği tarafından gösteri sunuldu. Halk oyunları gösterisi ve öğrencilerin şiirler okumasının ardından tören resmi geçitle sona erdi. Törende F-16 savaş uçakları selamlama uçuşu icra etti.

Törene, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü ve İbrahim Arslan, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, askeri erkan, gaziler ve diğer ilgililer ile vatandaşlar katıldı.

- Balıkesir

Balıkesir'deki kutlamalar, Atatürk Anıtı'na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin bırakılması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kuva-yi Milliye Meydanı'ndaki törende ise Vali İsmail Ustaoğlu, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Cihangir Kemal Yüzçelik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, halkın bayramını kutladı.

Hava Savunma Binbaşı Mustafa Sağlam'ın konuşmasının ardından öğrenciler, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili şiirler okudu.

Askeri bando ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekiplerinin gösterileri sonrasında resmi geçitle kutlamalar tamamlandı.

- Kütahya

Kütahya Valisi Musa Işın, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Mustafa Baş ve Belediye Başkanı Alim Işık, Zafer Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Tören, saygı duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sonra erdi.

Işın, Baş ve Işık, Valilik makamında tebrikleri kabul etti.

- Yalova

Yalova'da, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'ndaki programda Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri bırakıldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Hülya Kaya, Garnizon Komutanı Deniz Albay Cenk Topuz ile Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, halkın ve törene katılanların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okunduğu programda, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapıldı.

Halk oyunları gösterisi ve resmigeçit töreninin ardından kutlamalar, Vali Kaya'nın makamında tebriklerin kabulü ile son buldu.

- Bilecik

Bilecik'te Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, Vali Şefik Aygöl ve Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törene, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Jandarma Eğitim Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, daire müdürleri ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Öğrencilerin şiir okuması ve geçit töreninin ardından Vali Aygöl, makamında tebrikleri kabul etti.

Aygöl, Tüzün, Ertekin ve Subaşı ile Olgun, şehitlikte devam eden tören kapsamında şehit mezarlarına çiçek bıraktı.

Tören mangası tarafından saygı atışıyla devam eden tören, Aygöl'ün şehitlik defterini imzalamasıyla sona erdi.

İnegöl'de Ihlamur Ağacından Düşen Şahıs Hayatını Kaybetti İnegöl'de Ihlamur Ağacından Düşen Şahıs Hayatını Kaybetti

- Çanakkale

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen ve Çanakkale Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay, Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından buradaki tören sona erdi.

Törenin ardından Vali Aktaş, makamında tebrikleri kabul etti.

Daha sonra Aktaş, Biçen ve Mutluay, Kordon Boyu'nda vatandaşların bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından kutlamalar resmi geçit töreniyle sona erdi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne (KEGM) ait römorkörler ve Sahil Güvenlik botları, denizde su gösterisi yaptı.


Kaynak: aa