Etkinlik, mübadele dönemine dair acı dolu hikayeleri sanatsal bir anlatımla günümüze taşımayı amaçlıyor.

Bursa'nın tarih boyunca Balkanlar ve Kafkaslar gibi farklı bölgelerden gelen göçlerle şekillendiği vurgulanıyor.

Lozan Mübadelesi ile Bursa'ya gelen vatandaşların yaşadığı göç hikayeleri, Gemlik Girit ve Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, İstanbul Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği, Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği, Girit ve Yanyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği, Demirtaş Lozan Mübadilleri Derneği, İfem Sanat, Prusa Sanat, Ayvalık Folklor Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü'nün katkılarıyla anlatılıyor.

Etkinliğe Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem gibi önemli isimlerin katıldığı belirtiliyor.

Başkan Aktaş, mübadele konusunda yapılan çalışmalara vurgu yaparak, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor.

Ayrıca, Bursa'nın göçlerle şekillenen bir kent olduğunu ancak mübadelenin zorunlu bir göç olduğunu vurgulayarak, insanların bu süreçte evlerini, dostlarını ve sevdiklerini geride bıraktığını hatırlatıyor.

Başkan, birlik ve beraberlik içinde yaşamanın önemine vurgu yaparak, aynı acıları bir daha yaşamamak için birlikte olunması gerektiğini ifade ediyor.

Etkinlik, Mahmut Cemal Sari ve Şiir Deniz Ünal'ın seslendirdiği mübadele türküleri ile başlıyor.

Türkülerin hikayeleri eşliğinde devam eden programda, dinleyicilerin türkülere eşlik etmesi ve Kurtuluştan Mübadeleye Danslı Anlatı Gösterisi gibi sanatsal unsurların da yer aldığı belirtiliyor.

Programın katılımcıları duygusal anlar yaşayarak mübadelede yaşanan acıları sanat aracılığıyla hissediyor.

33867_MTY1YWNlZT_12

33867_MTY1YWNlZT_15

İnegöl'de Öğrenci Servisi ile Ticari Araç Çarpıştı, 5'i Öğrenci 7 Yaralı İnegöl'de Öğrenci Servisi ile Ticari Araç Çarpıştı, 5'i Öğrenci 7 Yaralı