Bursa Ovası’nın tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan dere kızıla büründü

Bursa Ovası'nda tarım sulamasını sağlayan Demirtaş Deresi, çevredeki fabrikaların kimyasal atıkları nedeniyle kızıla büründü. Dereye atık bıraktığı iddia edilen bir fabrika mühürlendi.

Bursa'nın tarım için önemli su kaynaklarından Demirtaş Deresi, yakındaki fabrikaların kimyasal atıkları yüzünden kızıla boyandı.

Uludağ Elektrik, Öğrencilerle 23 Nisan Bayramını Kutladı Uludağ Elektrik, Öğrencilerle 23 Nisan Bayramını Kutladı

Su, çevredeki hayvanlara zarar verirken, çevre sakinleri de dayanılmaz koku şikayetlerinde bulundu. Demirtaş Deresi'nin tarımsal sulamada kullanılması, yüz binlerce insanın sağlığını tehdit ediyor.

A W141555 07

Dereye atık bıraktığı iddia edilen fabrika mühürlendi. Çevre sakinleri ve DOĞADER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, bölgedeki fabrikaların denetimsiz faaliyet gösterdiğini belirtti.

Sanayi Bakanlığı ruhsatı olmayan ve belediyelerden geçici izin alan fabrikaların, çevreyi kirlettiği ve tarımı olumsuz etkilediği ifade edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bir plastik fabrikasının çevreye zararlı atıkları toprağa döktüğünü tespit etti.

İdari yaptırım süreci başlatılarak para cezası kesilen fabrika kapatıldı. Çevre sakinleri, yetkililerden bölgedeki faaliyetlerin durdurulmasını ve fabrikaların kaldırılmasını talep ediyor. Derenin kirliliği, tarımsal faaliyetleri de olumsuz etkileyebilir.

A W141555 03