Sultan 2. Murad Han dualarla anıldı
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Sağlık Müdürü Ahmet Alireisoğlu, akademisyenler ve vatandaşların katıldığı programda, Muradiye Camii İmam Hatibi Lütfi Taşçı dualar okudu.

Aktaş, törende yaptığı konuşmada, Osmanlı'nın kuruluşundan itibaren Bursa'da emeği geçen liderleri rahmetle andı.

2. Murad'ı "kılıcıyla ülkeleri fetheden bir sultan" olarak tanımlayan Aktaş, sultanın Anadolu beylikleri, Balkan ve Avrupa devletleri ile Bizans'ın planlarıyla mücadele ettiğini belirtti.

Aktaş, Sultan Murad'ın cesur, adil, merhametli, sözüne sadık ve kumanda kabiliyeti yüksek bir devlet adamı olduğunu vurguladı.

Sultan 2. Murad'ın vefatında mezarının üzerine kapalı bir kubbe istemediğini, yağmurların üzerine yağmasını istediğini ve mezarının yanına Kur'an okuyanların oturması için yerler yapılmasını istediğini hatırlatan Aktaş, mezar çevresine oturma alanları oluşturacaklarını belirtti.

Anma töreni, akademisyenlerin katıldığı bir panelle devam etti ve programın sonunda katılımcılara Muradiye çorbası ikram edildi.

33914_MTY1YmUzND_3

Mudanya'da Alg Patlaması: Deniz Geceyi Mavi Işıklarla Aydınlatıyor Mudanya'da Alg Patlaması: Deniz Geceyi Mavi Işıklarla Aydınlatıyor

33914_MTY1YmUzND_7