Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı bünyesinde, robotik cerrahi yöntemiyle ilk kez bir hastaya böbrek taşı kırma ameliyatı gerçekleştirildiği duyuruldu.

Rektörlük tarafından yapılan resmi açıklamada, Prof. Dr. Hakan Kılıçarslan, Doç. Dr. Kadir Ömür Günseren ve Doç. Dr. Mehmet Çağatay Çiçek liderliğindeki ekip tarafından başarıyla gerçekleştirilen robotik böbrek taşı kırma ameliyatı hakkında bilgi verildi.

Açıklamada, Prof. Dr. Kılıçarslan'ın robotik cerrahi teknolojisinin böbrek taşı tedavisinde geleceğe dönük potansiyeline vurgu yaptığı belirtildi.

Ameliyatın başarısının, BUÜ'nün tıp alanındaki öncü ve yenilikçi yaklaşımını bir kez daha teyit ettiğini ifade eden Prof. Dr. Kılıçarslan, şunları söyledi:

Voleybol: Erkekler Balkan Kupası Voleybol: Erkekler Balkan Kupası

"Robotik cerrahi, cerrahların daha hassas bir biçimde çalışmalarına imkân tanıyarak hastaların tedavi sürecini olumlu yönde etkiliyor. Robotik cerrahi teknolojisi, hastalara daha az invaziv bir tedavi seçeneği sunarken aynı zamanda cerrahi müdahalelerin hassasiyetini ve etkinliğini artırmayı amaçlıyor. Bu yeni yöntem, hastaların daha hızlı iyileşmelerini sağlamakla kalmayıp taşsızlık başarısını da artırarak ameliyat sonrası ağrı ve komplikasyon riskini azaltmayı hedefliyor."

Doç. Dr. Günseren ise operasyonun sonucundan oldukça memnun olduklarını dile getirerek, ameliyat öncesinde robotik cerrahi teknolojisi kullanarak detaylı bir planlama yapıldığını ve bu sayede ameliyat sürecinin daha önceden belirlenen adımlar doğrultusunda daha verimli geçtiğini aktardı.

AA-20230808-31871973-31871970-BURSA_ULUDAG_UNIVERSITESI_HASTANESINDE_ILK_KEZ_ROBOTIK_BOBREK_TASI_KIRMA_AMELIYATI_YAPILDI