Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş: 'Bir Kuruşun Dahi İsrafına Göz Yummadım

Başkan Alinur Aktaş, BUSKİ'nin Bursa'ya kazandırdığı hizmetlerden örnekler vererek konuşmasına başladı. Kurumun kente sağlıklı içme suyu temini, atık su arıtımı ve altyapı çalışmalarıyla önemli bir rol üstlendiğini ifade etti. İçme suyundaki kayıp-kaçak oranını düşürerek Türkiye'ye örnek olduklarını belirten Aktaş, BUSKİ'nin çevreci politikalarla doğaya duyduğu sorumluluğu icraatla yerine getirdiğini söyledi.

Başkan, BUSKİ'nin marifetiyle Bursa genelinde yapılan altyapı yatırımlarıyla ilçelerin ve mahallelerin gelecek yarım asra hazırlandığını belirtti. Ayrıca, 150 milyon Euroluk yatırım yapılan Çınarcık Barajı projesi ile 2060 yılına kadar Bursa'nın su sorununun çözüleceğini aktardı.

Aktaş, BUSKİ'de yaşanan olay üzerinden kurum, isim ve partisine yönelik yapılan karalama kampanyasını sert bir dille eleştirdi. Kendisinin 20 yıllık belediye başkanlığı döneminde hiçbir yolsuzluğa ve israfa göz yummadığını vurgulayarak, "Bir kuruşun dahi israf edilmesine göz yummadım" dedi.

İnegöl'de Havaya Ateş Eden İki Şahıs Polis Tarafından Yakalandı İnegöl'de Havaya Ateş Eden İki Şahıs Polis Tarafından Yakalandı

Yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak, olayı öğrendikten sonra derhal her türlü soruşturmanın başlatılması talimatını verdiğini belirten Başkan Aktaş, soruşturmanın nitelikli zimmet suçu olduğunu ortaya koyduğunu ve adli makamlara suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Olayın hemen adli sürece intikal ettiğini ve gizliliğin korunduğunu ifade etti.

Başkan, BUSKİ'deki olayın kamuoyuna yansıyan iddiaların aksine, büyük çapta olmadığını, rakamların abartıldığını ve gerçek dışı olduğunu söyledi. Aktaş, "Hırsızlığın 10 lirası da 10 milyon lirası da birdir" diyerek, iftira ve karalama kampanyalarına karşı durduklarını belirtti.

Olayın yargıya intikal ettiğini ve sorumluların haklarında adli ve idari yaptırımların uygulanacağını ifade eden Başkan, adli makamların süreci titizlikle takip ettiğini ve soruşturmanın her aşamasında iş birliği içinde olduklarını açıkladı. Aktaş, şüphelilerin mal varlıklarına ihtiyati tedbir kararları uygulandığını ve yurt dışına çıkış yasağı konulduğunu belirtti.

Başkan, Belediye ve bağlı kuruluşlarının her yıl Sayıştay denetimine tabi olduğunu, mülkiye müfettişleri ve mahalli idare kontrolleri tarafından da incelemeler yapıldığını ifade etti. Bu denetimler sonucunda olumsuzlukların üzerine gitmeyi ve gereğini yapmayı prensip edindiklerini belirten Aktaş, bu olayın da aynı şekilde titizlikle ele alındığını söyledi.

Son olarak, konuyla ilgili gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağını belirten Başkan Aktaş, siyasi malzeme yapılmasına karşı çıkarak, geleneğin bir parçası olarak kamu kaynaklarını doğru ve verimli kullanma prensibine bağlı olduklarını vurguladı.

33824_MTY1OWQxZj_2