Jandarma bünyesinde 9 yıl boyunca görev yapan ve 18 kayıp kişinin bulunmasına yardımcı olan arama kurtarma köpeği "Bulut" madalya alarak emekli oldu.

7 aylık yavruyken Jandarma Genel Komutanlığınca arama kurtarma köpeği olarak eğitilen golden cinsi "Bulut", özellikle kayıp vatandaşların aranması çalışmalarına ve Ergan Dağı Kayak Merkezi'nde Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri ile çeşitli görevlere katıldı.

thumbs_b_c_0e3702f91aa3b038a690464699900878

Köpeğe bakan Jandarma Uzman Çavuş Latif Gülat ile Bolu'daki görev yerinden sonra 2020 yılında kente gelen "Bulut", il genelindeki kayıp şahıs operasyonların tamamına katılarak 18 kayıp kişinin bulunmasında jandarma ekiplerine destek oldu.

2022_06_bulut1

Kentte Jandarma Teşkilatının kuruluşunun 183. yıl dönümü nedeniyle gerçekleşen etkinliklere katılan "Bulut", son defa diğer eğitimli köpeklerle gösteri yaptı.

Gösterilerde köpeklerin spor parkurlarındaki çemberden atlaması ile bomba arama köpeği "Tatlı", mayın arama köpekleri "Dize", "Fiske" ve "Ezen"in gösterileri büyük beğeni topladı.

Gösterilerden sonra "Bulut"un madalyası ve hediyesi patlayıcı madde imha uzmanları tarafından kullanılan bomba imha robotu tarafından tören alanına getirildi.

İl Jandarma Komutan Yardımcısı Kıdemli Albay Refik Yılmaz, arama kurtarma köpeği "Bulut"a madalyasını takarak hediyesini verdi.

Tören sonrası çocukların alkışlarıyla kesilen yaş pasta, "Bulut"a ikram edildi.

Meclis bahçesi, 282 tür ağacı barındırıyor Meclis bahçesi, 282 tür ağacı barındırıyor

10 yaşına girdiği için emekli edilen "Bulut", yaşamının geri kalan kısmını görev yaptığı İl Jandarma Komutanlığında devam edecek.