Amerika Merkez Bankası, politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti. 75 baz puanlık artış.

Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranın artırılması kararın 1'e karşı 10 oyla alındığı, Kansas City Fed Başkanı Esther George'un 50 baz puan artırılması yönünde oy kullandığı söylendi.

abd fed

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 enflasyon elde etmeyi amaçladığı yapılan açıklamada, bu hedeflerin desteklenmesi için federal fon oranının yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltilmesine karar verildiği ve devam eden artışların uygun olacağının tahmin edildiği bildirildi.

Bankanın haziran toplantısında kararlaştırdığı 75 baz puanlık artış 1994 yılından beri tek seferde gerçekleştirilen en hızlı faiz artışı oldu.

İvmelenen enflasyon Fed'in üzerindeki baskıyı artırmıştı

Amerika'da Kovid-19 salgından sonra hızlı ekonomik toparlanmayla gelen yüksek enflasyon baskısıyla 2021 yılın son çeyreğinde Fed'in para politikası tonu değişmeye başlamıştı.

Geçen yıl kasım toplantısıyla varlık alımlarının hızını düşürmeye başlayan Fed, mart ayında varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlamıştı.

Banka, mart ayı toplantısında 25 baz puan artışla 2018 yılından beri ilk defa faiz artırımına gitme kararı alırken, mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından beri en hızlı faiz artışını gerçekleştirmişti.

Fed, salgın sonrası politika normalleşmesinde bir başka adım olan bilanço küçülmesine ise haziran ayı itibarıyla başlamıştı.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Çin'de Omicron varyantının tetiklediği Kovid-19 salgınının kontrol altına alınmasına yönelik politikaların tedarik zincirinde sıkıntıları artırmasının etkisiyle yükseliş eğilimini sürdüren enflasyon, Fed'in üzerindeki baskıyı daha çok artırmıştı.

Amerika'da enflasyon mayıs ayında yıllık yüzde 8,6 ile Aralık 1981 yılından beri en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Fed, bu yıla dair enflasyon tahminini yükseltirken, büyüme beklentilerini düşürdü

Amerika Merkez Bankası (Fed), bu yıla dair enflasyon tahminini yükseltirken, büyüme beklentilerini düşürdü.

İki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantısından sonra Fed'den yapılan açıklamada, genel ekonomik faaliyetin ilk çeyrekteki düşüşden sonra toparlanmış göründüğü belirtildi.

Rüzgâr türbinleri geri dönüştürülüyor Rüzgâr türbinleri geri dönüştürülüyor

Açıklamada, istihdam kazanımlarının son aylarda güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kalmaya devam ettiği söylendi.

Enflasyonun salgın, yükselen enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam etiğine dikkat çekilen açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden olduğu kaydedildi.

Açıklamada, savaş ve buna bağlı olayların enflasyon üzerinde yukarı yönlü ek bir baskı oluşturduğuna ve küresel ekonomik faaliyet üzerinde baskı yarattığına dikkat çekildi.

Enflasyon risklerine karşı çok dikkatli olunduğu vurgulandı

Çin'de Kovid-19 salgınına karşı alınan karantina önlemlerinin de tedarik zinciri aksamalarını daha çok kötüleştirmesinin muhtemel olduğu açıklamada, Komitenin enflasyon risklerine karşı çok dikkatli olduğu söylendi.

Açıklamada, 75 baz puanlık faiz artışının yanı sıra Komitenin mayıs ayında duyurduğu bilanço küçültme planı doğrultusunda elindeki Hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri azaltmaya devam edeceği aktarıldı.

Komitenin enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmeye kararlı olduğu belirtilen açıklamada, para politikasının uygun duruşu değerlendirilirken, ekonomik görünüme dair gelen bilgilerin etkilerinin izlenmeye devam edileceği yinelendi.

Açıklamada, Komitenin hedeflere ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda, para politikasının duruşunun uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağı açıklandı.

Enflasyon tahmini yükseldi, büyüme beklentileri azaldı

Ekonomiye dair tahminlerini açıklayan Fed, bu yıla dair enflasyon tahminini yükseltirken, büyüme beklentilerini düşürdü.

Fed'in tahminlerine göre, bu yıla dair enflasyon tahmini yüzde 4,3'ten yüzde 5,2'ye yükseltildi. Enflasyon tahminleri 2023 yılı için yüzde 2,7'den yüzde 2,6'ya ve 2024 yılı için yüzde 2,3'ten yüzde 2,2'ye çekildi.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyona dair tahminler bu yıl için yüzde 4,1'den yüzde 4,3'e ve 2023 yılı için yüzde 2,6'dan yüzde 2,7'ye çıkarılırken 2024 yılı için yüzde 2,3 olarak sabit bırakıldı.

Amerika ekonomisinin bu yıla dair büyüme tahmini yüzde 2,8'den yüzde 1,7'ye düşürüldü. Ülke ekonomisinin 2023 yılına dair büyüme tahmini de yüzde 2,2'den yüzde 1,7'ye ve 2024 yılı beklentisi yüzde 2'den yüzde 1,9'a indirildi. Amerika ekonomisi için uzun vadeli büyüme beklentisi ise yüzde 1,8 olarak korundu.

İşsizlik oranına dair tahminler de bu yıl için yüzde 3,5'ten yüzde 3,7'ye, 2023 yılı için yüzde 3,5'ten yüzde 3,9'a ve 2024 yılı için yüzde 3,6'dan yüzde 4,1'e yükseltildi.

Fonlama oranına dair medyan beklenti 2022 yılı için yüzde 1,9'dan yüzde 3,4'e, 2023 yılı için yüzde 2,8'den yüzde 3,8'e ve 2024 yılı için yüzde 2,8'den yüzde 3,4'e yükseltildi. Uzun dönem ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,4'ten yüzde 2,5'e çıkarıldı.

Kovid-19 krizinden toparlanan Amerika ekonomisi, geçen yıl yüzde 5,7 ile 1984 yılından beri en güçlü büyümeyi göstermişti.