Bu hafta cuma günü Kurban Bayramı sebebiyle 4,5 günlük tatile girecek Borsa İstanbul'da, yarın gerçekleştirilecek işlemlerin takası 13 Temmuz çarşamba.

Borsa İstanbul'da, Kurban Bayramı öncesi nakde dönmek isteyen hisse senedi yatırımcıları için bugün son gün olacak.

borsa istanbul-1

Borsa İstanbul'da, Cuma günü Kurban Bayramı tatili öncesinde yarım gün işlem gerçekleştirilecek.

borsa

Borsa İstanbul Pay Piyasalarında işlemlerin takası "T+2"de, yani işlemin gerçekleştiği günden iki işlem günü sonrası çalıştığı için bugün gerçekleştirilen bir hisse senedi işleminin tahsilat ve ödemesi cuma günü yapılacak.

borsaa

Yatırımcılar, yarın gerçekleştirilecekleri işlemlerin takası için 13 Temmuz çarşamba gününü, perşembe ve cuma günü gerçekleştirilecekleri işlemlerin nakit gerçekleşmesi için 14 Temmuz perşembe gününü bekleyecek.

Analistler, uzun bayram tatili öncesinde nakde dönmek isteyen yatırımcıların satışlarının, Borsa İstanbul'da dün ve bugün etkili olan satış ağırlıklı seyirde etkili olmuş olabileceğini belirtti.

Kurban Bayramı'nın, Türkiye'de en çok nakit talebinin olduğu dönemlerin başında geldiğini anımsatan analistler, Borsada kredili işlem yapan yatırımcıların da uzun tatil döneminde faiz ödememek için pozisyonlarını sınırlamayı tercih edebildiklerini söyledi.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi dün günü yüzde 1,55 düşüşle 2.405,98 puandan tamamlamasından sonra, yüzde 1,7 azalışla 2.365 puanda bulunuyor.

Arife günü borsada işlemler 12.40'a kadar gerçekleştirilebilecek

Arife günü 4,5 günlük tatil öncesinde Pay Piyasaları saat 09.40'ta açılış seansı ile güne başlayacak ve müzayede işlemleri saat 10.00-12.30 saatlerinde gerçekleştirilecek.

Kapanış seansı, emir toplama ve kapanış fiyatından işlemler saat 12.30 ila 12.40 arasında yapılacak.

Haziran ayı işsizlik rakamları açıklandı Haziran ayı işsizlik rakamları açıklandı

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda ise (VİOP) arife günü işlemler saat 09.30'da başlayacak ve seans, pay sözleşmelerinde saat 12.40, endeks ve diğer sözleşmelerde saat 12.45'te sonlanacak.

Borçlanma Araçları Piyasası'nda cuma günü aynı gün valörlü işlemler saat 11.50'ye, ileri valörlü işlemler saat 11.30'a kadar yapılacak.