İran'da siber saldırıları önlemek için bankacılık sistemine ülke dışından girişleri geçici olarak engellediği bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, ülkenin bankacılık sistemine dışarıdan erişim geçici olarak kesildi.

siber korsan

Siber tehditlerin engellenmesi için yetkili makamların tavsiyesi üzerine uygulandığına işaret edilen haberde daha çok bilgi verilmedi.

siber saldırı

Son yıllarda İsrail'in suçlandığı bir dizi siber saldırıyla karşı karşıya kalan İran, aynı şekilde İsrail'e yönelik siber saldırılar düzenlemekle suçlanıyor.

İran'ın suçlandığı siber saldırıların sonuncusu, 14 Haziran'da İsrail merkezli siber güvenlik firması "Check Point Research" tarafından açıklamıştı.

Uçağını kaçıranların masraflarını karşılayacak Uçağını kaçıranların masraflarını karşılayacak

Açıklamada, bir kimlik avı saldırısında eski İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Amerika'nın eski Tel Aviv Büyükelçisi dahil üst düzey İsrailli ve Amerika'lı yetkililerin hedef alındığı ve İranlı oldukları tahmin edilen bilgisayar korsanlarının bazı yetkililerin e-posta yazışmalarını ele geçirdiği aktarılmıştı.

İran'da son olarak 27 Haziran tarihinde, Huzistan eyaletinde ülkenin en büyük çelik şirketlerinden biri siber saldırıya uğramış, saldırıdan sonra şirkete ait üç tesiste üretimin durdurulduğu açıklanmıştı.