Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,01 kazançla 3.880,34 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi.

Borsa İstanbul'dan tüm zamanların rekoru geldi Borsa İstanbul'dan tüm zamanların rekoru geldi

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 38,78 puan artarken, toplam işlem hacmi 84,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

borsa istanbul-7

Bankacılık endeksi yüzde 5,20 ve holding endeksi yüzde 1,19 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran bankacılık, en çok gerileyen madencilik oldu.

borsa-6

Analistler, enflasyon ve resesyon ikileminin gündemin odağında kalmaya devam ettiğini belirterek, Amerika'da şirketlerin 3. çeyrek finansal sonuçlarına dair iyimser beklentilere karşın küresel çapta dalgalı bir seyir izlendiğini söyledi.

Amerikan Merkez Bankası (Fed) Bej Kitap Raporu'nun öne çıktığını aktaran analistler, yurt içinde ise ASELSAN ile başlayacak bilanço sezonuyla hisse ve sektör bazlı hareketliliğin artabileceğini söyledi.

Yarın AB Liderler Zirvesi ve merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamaların takip edileceğini belirten analistler, veri gündeminde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, yurt dışında ise Almanya'da ÜFE, Japonya'da dış ticaret dengesi ve Amerika'da haftalık işsizlik başvurularının öne çıkacağını aktardı.

Analistler, teknik açıdan Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde 3.800 puanın destek, 3.950 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu söyledi.

TCMB toplantısında politika faizinin yüzde 12'den yüzde 11'e indirileceğini tahmin ediyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına dair beklentilerinin medyanı da yüzde 9 oldu.