Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Joyce Msuya'nın 25 Temmuz tarihinde Türkiye'ye geleceği bildirildi.

FBI tarafından soruşturulan eski ABD Başkanları FBI tarafından soruşturulan eski ABD Başkanları

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nden yapılan açıklamada, Msuya'nın 25-29 Temmuz tarihinde bağışçılar, Türk yetkililer, Birleşmiş Milletler kuruluşları ve Suriye'ye sınır ötesi insani yardımların teslimat mekanizmasına katılan yerel ve uluslararası STK'lerin temsilcileriyle görüşeceği belirtildi.

thumbs_b_c_4aa80bd10fe86e3fa10d0eac0f3988d1

"11 yıllık çatışmadan sonra çoğu bayan ve çocuk, 2,8 milyonu yerlerinden edilmiş 4 milyon insan, Suriye'nin kuzeybatısında, Türkiye sınırında mahsur kaldı."

Geçen yıl her ay 2,4 milyon kişiye sınır ötesi yardım yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Güvenlik Konseyi, 12 Temmuz tarihinde Rusya'nın bir yıllık süreyi veto etmesi üzerine Türkiye sınırında bulunan Bab el-Hava Sınır Kapısı üzerinden yapılan insani yardımları 6 ay süreyle uzatan değiştirilmiş bir kararı kabul etmişti.

İrlanda ve Norveç'in hazırladığı karar taslağına 12 ülke lehte oy verirken toplam 15 Konsey üyesinden 3 ülke (Amerika, İngiltere ve Fransa) çekimser kalmıştı.

Suriye, 2011 yılından beri Beşşar Esed rejiminin aynı yıl 15 Mart tarihinde yönetime başkaldıran halk hareketine şiddetle karşılık vermesinden sonra milyonlarca Suriyelinin komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldığı iç savaşa tanık oluyor.