Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan, 18-24 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası dolayısıyla yazılı yaptığı açıklamada, bu yılki temanın "Antimikrobiyal Direnci Birlikte Önleyebiliriz."

Depremzedelere 130 milyar lira destek ödemesi Depremzedelere 130 milyar lira destek ödemesi

photo_2020-12-15_14-17-49_1608034751

Antibiyotiklerden kaynaklanabilecek riskler içerisinde en dikkat edilmesi gerekenin antibiyotik direnci olduğunu belirten Prof. Dr. Yarsan, gereken şartlarda kullanılmaması durumunda bakterilerde antibiyotiğe karşı direnç geliştiğini söyledi.

"Hasta hayvanların tedavi edilmeleri gerektiği için kullanılan antibiyotikler, enfeksiyöz hastalıklarla mücadelede ve bulaşıcı hastalıklarda bakteriyel etkenin yayılmasını önlemektedir.

Antibiyotiklere dirençli bakteriler kendisine önceden etkili ilaçların etkinliğini ve sağaltımın yararlılığını azaltırken, zoonotik nitelikteki hastalıkların yaygınlaşmasına yol açarlar. Bu yönden konu, halk sağlığı bakımından çok önemlidir.

Hayvanlarda antibiyotik direncinin önüne geçmek için ilacın veteriner reçetesiyle alınması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Yarsan, "Antibiyotiklerin bilinçli ve akılcı kullanımındaki temel ilkeler, veteriner hekim kontrolünde ve reçetesi ile olacak şekilde doğru antibiyotik seçimi uygun doz ve doğru kullanım süresidir."