Batan geminin kayıp kaptanı oğluna "Batacak bu gemi ama hayırlısı" demiş

Bursa'da Marmara Denizi'nde fırtınada battığı belirlenen bin 250 ton mermer tozu yüklü Batuhan A gemisinin ikinci kaptanı Hasan Mehmet Uyanık'ın trajik öngörüsü, oğlu Abdullah Uyanık tarafından paylaşıldı.

Gemi, Balıkesir'den hareket ettikten sonra fırtınaya yakalanmış ve 6 mürettebatıyla birlikte İmralı Adası açıklarında kaybolmuştu.

Abdullah Uyanık, babasının yola çıkmadan önce "Batacak bu gemi ama hayırlısı" dediğini söylerken, olayın incelenmesi ve benzer gemilerin hurdaya ayrılması çağrısında bulundu.

Osmangazi Belediye Başkanı, 23 Nisan'da Koltuğunu Çocuklara Devretti Osmangazi Belediye Başkanı, 23 Nisan'da Koltuğunu Çocuklara Devretti

Uyanık, "Burası Karadeniz değil, Akdeniz değil. Ben de 3 yıl gemilerde çalıştım. Tamam, bu saatten sonra bir şey geri gelmeyecek ama sonrası için tedbir alınması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Geminin battığı bölgede devam eden arama çalışmalarına Türkiye'nin en büyük arama kurtarma gemisi Nene Hatun, TSK'ya ait mayın arama gemisi, Kıyı Emniyetine ait uçak, helikopter ve sonar sistemleriyle donatılmış botlar ile römorkörler eşlik ediyor.

Kayıp mürettebatın yakınları ise kriz merkezinden umutla beklemeye devam ediyor.