"Atanamayan Uzmanlar Derneği Kadın Kolları Üyesi ve Afyonkarahisar Kadın Kolları İl Başkanı Özge Sarıtoprak: 'Adalet İstiyoruz, Hakkımızı Talep Ediyoruz!'"

Atanamayan Uzmanlar Derneği Kadın Kolları üyesi ve Afyonkarahisar Kadın Kolları İl Başkanı Özge Sarıtoprak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uzman çavuş olarak görev yapmış, ailevi sağlık ve mesleki nedenlerden dolayı istifa etmek zorunda kalan eski uzman çavuş eşlerinin haklarını savunmak için seslerini duyuruyor.

3269 sayılı kanun kapsamında görev yapmış ve kendi istekleriyle sözleşme feshi yaparak istifa etmek zorunda kalan eski uzman çavuş eşleri, kanunen 7 yıl ve üzeri görev yapmış olmalarına rağmen memuriyet hakkının kurumların inisiyatifine bırakılmasının referans (torpil) olaylarına neden olduğunu belirtiyor.

Sarıtoprak, aynı kanuna tabi olup referansa sahip olan kişilerin yerleşebildiği bir sistemde, haklarının adaletli bir şekilde verilmediğini dile getiriyor. Eski uzman çavuş eşleri, askeriyede geçirdikleri yılların ardından iş tecrübesi eksikliği nedeniyle işsiz kaldıklarını ya da özel sektörde zorlu bir mücadele vermek zorunda kaldıklarını ifade ediyor.

Türkiye'nin İlk Astronotu Gezeravcı, Uzay İstasyonu Misyonunu Tamamladı Türkiye'nin İlk Astronotu Gezeravcı, Uzay İstasyonu Misyonunu Tamamladı

Görevden ayrılan uzman çavuşların çoğunun işsizlikle mücadele ettiği, ailelerin dağıldığı ve çocukların mağdur olduğu bir süreçte, Sarıtoprak, adaletin sağlanması ve hakların eşit bir şekilde verilmesi için devlet eliyle genel atanma talep ediyor. Geçim sıkıntısı içinde bulunan aileler, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor ve endişe içinde geleceğe bakıyor.

Sarıtoprak, eşleri için vefa borcu ödenmesi gerektiğini belirterek, Atanamayan Uzmanlar Derneği ailesi olarak seslerini duyurmak ve haklarını almak için her türlü mücadeleyi vereceklerini vurguluyor. Bu süreçte kamuoyundan destek beklediklerini belirten Sarıtoprak, "Biz büyük bir aileyiz, inandık başaracağız" diyerek seslerini duyurmaya çalışıyor.

ATAUZDER ailesi adına teşekkür eden Sarıtoprak, destek çağrısında bulunuyor.