Adalet Bakanı Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "15 Temmuz’da Türk yargısı darbeye ve darbecilere ilk defa biat etmemiş, hukuk kılıcı ile darbenin ve darbecilerin karşısında demokrasi, milli irade ve hukuk devletinden yana bir duruş sergilemiştir."

thumbs_b_c_86bedb705dfa4fa09fb162c454fbc0b5

Bekir Bozdağ, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün birçok ülkenin ve karanlık gücün desteği ile Fetullah Terör Örgütü Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki teröristlerinin gerçekleştirdiği büyük bir ihanet olduğunu söyledi.

15 Temmuz ihanetini, bu ihaneti yapan hainleri ve onlara destek verenleri asla unutmamak, unutturmamak gerektiğini kaydeden Bekir Bozdağ, 15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Türk halkının Cumhurbaşkanı'na, Meclisine, hükümetine, iradesine, Anayasasına ve demokrasisine ölümüne sahip çıktığını söyledi.

Türk halkının Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çağrısına uyup ölümüne bir kurtuluş ve istiklal mücadelesi verdiği, bilumum düşmanları yendiği ve büyük zaferler kazandığı gibi aradan geçen 100 yıl sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına uyduğunu, birlik olduğunu, darbe teşebbüsüne karşı ölümüne bir mücadele verdiğini anlatan Bekir Bozdağ, bu mücadele sonucunda darbe teşebbüsünün engellendiğini TSK içinde darbeye teşebbüs eden FETÖ'nün teröristleri ile darbe teşebbüsüne destek veren ülkeler ve karanlık güçlerin mağlup edildiğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Gazi Meclis, milli iradenin tecelligahı ve milletin kalbi olduğuna dikkati çeken Bekir Bozdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

Erdoğan-Putin görüşmesi sonrası ortak açıklama Erdoğan-Putin görüşmesi sonrası ortak açıklama

"Kurtuluş mücadelesi yıllarında dahi bombalanmayan TBMM, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında hain FETÖ'cü teröristler tarafından bombalandı. 15 Temmuz'da darbe teşebbüsüne karşı Türk halkı tankların altına yattığı, göğsünü açıp kurşunlara koştuğu, bomba ve kurşun yağmuru altında mücadele ettiği gibi onların temsilcisi milletvekilleri de Mecliste ölümü göze aldı ve atılan bombaların altında mücadelesini sürdürdü.

Sokaklarda, caddelerde, yollarda, meydanlarda ve her yerde Türk halkını geçemeyen darbeci hain alçak FETÖ'cü teröristler, TBMM'de de milletin vekillerini geçemediler, halkı da halkın Meclisteki temsilcilerini de korkutamadılar, susturamadılar ve durduramadılar.

Aksine Türk halkı ve TBMM, darbe teşebbüsünü engelledi, darbeye teşebbüs eden hain alçakları, onlara destek veren ülkeleri ve karanlık güçleri de yendi. TBMM ikinci defa 'Gazi' vasfını kazandı.

Ölümü göze alıp bombalar altında darbe teşebbüsüne karşı direnen ve mücadele eden Gazi Meclisin şerefli bir üyesi olmayı nasip eden Rabb'ime sonsuz şükrediyorum."

Türkiye’de muhtıralar, darbe teşebbüsleri ve darbeler devri kapanmıştır

Bakan Bekir Bozdağ, 15 Temmuz'da darbe teşebbüsüne karşı verdiği mücadele ile Türk halkının dünya demokrasi tarihine geçecek büyük bir destan yazdığına dikkati çekti.

15 Temmuz'un, Türkiye’nin ve Türk halkının yenilmez ve geçilmez bir güç olduğunun dosta ve düşmana ilan edildiği gün olduğunu söyleyen Bekir Bozdağ, şunları söyledi:

"15 Temmuz’da Türk halkı darbe teşebbüsüne kalkışan TSK içindeki FETÖ’cü teröristleri darbe teşebbüsüne destek veren ülkeleri ve karanlık güçleri yendi.

15 Temmuz’da halkın gücü tankın gücünü yenmiştir. 15 Temmuz’da verdiği mücadele ile Türk halkı demokrasi, millet, devlet ve vatan düşmanlarına en büyük darbeyi indirmiştir.

15 Temmuz’da Türk yargısı darbeye ve darbecilere ilk defa biat etmemiş, hukuk kılıcı ile darbenin ve darbecilerin karşısında demokrasi, milli irade ve hukuk devletinden yana bir duruş sergilemiştir.

15 Temmuz, Türk demokrasi tarihinde bir dönüm noktasıdır. Artık Türkiye’de muhtıralar, darbe teşebbüsleri ve darbeler devri kapanmıştır. Bundan sonra darbe teşebbüsüne niyetlenecek ve kalkışacak hain alçaklar, daima karşılarında Türk halkını bulacaktır.

15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı mücadele ederken şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve dua ile anıyor, kahraman gazilerimize sıhhat ve afiyet içinde uzun ömürler diliyorum 15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı mücadele eden aziz Türk milletinin her bir ferdine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyor, hepsini saygıyla anıyorum. Rabb'im bir daha aziz milletimize ve devletimize darbe, darbe teşebbüsü ve muhtıra yaşatmasın."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Ülkemiz bugün, 15 Temmuz'un tahribatını gidermiştir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz'un, tıpkı 100 yıl önce Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda geçit verilmeyen ataları gibi 21. yüzyılda bu ülkeyi teslim almak ve zulmü hakim kılmak isteyenlerin, içerdeki hainlerle düzenlediği "Türkiye'yi teslim alma ve ilelebet köleleştirme" girişimi olduğunu belirterek, "Türk insanının o gece 251 şehidiyle ve şehadete aday binlerce insanıyla gazileriyle bu girişimi engellediğini" söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının, 100 yıl önceki hain saldırıda millete önderlik, dünyaya itiraz ettiğini söyleyen Süleyman Soylu, Allah'ın, 15 Temmuz'da da cesur ve ferasetli Türk milletine dirayetli bir lider ve kahramanlar nasip ettiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti:

"Ülkemiz bugün, 15 Temmuz'un tahribatını gidermiştir. Kamu düzeni açısından 15 Temmuz ihanetinin ve FETÖ'nün yol açtığı hiçbir eksiklik ve devlet hizmetlerinde hiçbir aksama ve noksanlık, bugün için söz konusu değildir.

Buna karşılık, o geceki ve öncesindeki ihanetin izleri, çıkardığımız dersler, kaybettiklerimizin acısı ise her zaman taze kalacak, unutulmayacak ve unutturulmayacaktır.

Biz biliyoruz ki bu girişimlerin sonu gelmeyecektir. Türkiye'yi içerden fethetme gayretleri hep sürecek, demokrasimiz her zaman böyle ihanetlere ve taarruzlara maruz kalacaktır.

Yine biliyoruz ki aziz milletimiz, 100 yıl önce olduğu gibi binlerce yıllık tarihinde olduğu gibi gelecekte de vatanını, bayrağını, özgürlüğünü ve iradesini koruyacak, demokrasisine sahip çıkacaktır."

15 Temmuz şehitlerine rahmet dileyerek gazilere şükranlarını sunan Süleyman Soylu, Allah'ın kendilerini, millete ve ülkenin, milletin geleceği için canlarını feda edenlere, gazilere ve onların emanetlerine mahcup etmemesi temennisinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmet Özer: Kahramanlarımızı bu aziz millet asla unutmayacaktır

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, milli mukadderatın zaferle tecelli ettiği 15 Temmuz'da vatan evlatlarının, sinsice planlanan darbe girişimini bertaraf ederek FETÖ'nün kirli oyunlarını sonuçsuz bıraktığını belirtti.

Bakan Mahmut Özer, mesajında şunları söyledi:

"15 Temmuz 2016 yılında milletimize ve demokrasimizin teminatı olan Gazi Meclisimize kasteden hain odaklara, canını hiçe sayarak destansı bir mücadeleyle karşılık veren kahramanlarımızı, bu aziz millet asla unutmayacaktır.

Uğruna şehadete erilen dava, millet davası; milli iradenin üstünde hiçbir gücü kabullenmeme ülküsüdür. Bu nedenle nesilden nesile anlatılacak olan bu mukaddes gün, gelecek kuşaklara şiar olacaktır."

Eğitimin temel amaçlarından birinin, bireyin yaradılışında var olan kabiliyetlerin geliştirilmesi olduğunu ve bu bilinçle milli değerlerin kazanılmasında eğitimin işlevsel hale getirilmesini hedeflediklerini söyleyen Bakan Mahmut Özer, 15 Temmuz 2016 yılında yaşananların, eğitimin her konuda olduğu gibi demokrasiye olan inancın bireyler tarafından özümsenmesinde önemli bir işlevi olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Bakan Mahmut Özer, bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığının "demokrasi" kavramının, gelecek kuşaklara doğru anlatılması, çocukların her anlamda demokrasi kültürünü içtenlikle benimsemesi ve milli iradenin gücüne canı gönülden inanması için çalışmalara devam ettiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde milletimizin her daim birlik ve beraberlik içinde olmasını temenni ediyorum. Demokrasiye duyduğu güven ve hassasiyet ile dünyada eşine az rastlanır bir azimle ülkesine sahip çıkan tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz demokrasi şehitlerimize yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, gazilerimize uzun ömürler diliyorum."​​​​​​​